60 procent af alle it-sikkerhedschefer har oplevet flere cyberangreb under pandemien: Frygter endnu flere angreb i det kommende år

It-sikkerhedschefer kommer med en dyster melding i en ny stor undersøgelse. De har oplevet flere målrettede angreb i det seneste år, og de frygter, at truslen stiger i de kommende 12 måneder.

Artikel top billede

Det massive skift til hjemmearbejde har øget frygten hos verdens it-sikkerhedschefer.

I en ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Proofpoint, der er foretaget blandt mere end 1.400 it-sikkerhedschefer på globalt plan, oplyser 2 ud af 3, at de frygter at blive ramt af et ødelæggende cyberangreb i løbet af de kommende 12 måneder.

Mere end halvdelen af de adspurgte, oplyser også, at de i år frygter mere for konsekvenserne af et cyberangreb end de gjorde i fjor.

”Pandemien har lagt et enormt pres på den globale økonomi, og de it-kriminelle udnytter de store omvæltninger den har ført med sig til at udføre deres forbryderiske gerninger,” siger Lucia Milicâ fra Proofpoint til mediet ZDnet.

Bølge af nye angreb

Lucia Milicâ oplyser blandt andet, at verden under pandemien er blevet ramt af en bølge af både nye og gamle typer cyberangreb, som har bestået af alt fra pandemi-relaterede phishing forsøg til ransomware-angreb.

Således svarer 60 procent af de adspurgte i undersøgelsen også, at de har oplevet flere målrettede angreb efter, at medarbejderne begyndte at arbejde hjemmefra.

Blandt it-sikkeredschefer der er ansat i organisationer med mere end 5.000 medarbejdere er det hele 70 procent, der oplyser om et stigende antal målrettede angreb.

Har opgraderet sikkerheden

I undersøgelsen oplyser et flertal af de adspurgte it-sikkerhedschefer ligeledes, at de har valgt at skærpe deres interne sikkerhedspolitikker under pandemien.

Frygten for, at cyber-truslen vil stige endnu mere i løbet af det kommende år er ifølge Proofpoints undersøgelse lavest i den offentlige sektor og størst i virksomheder, der beskæftiger sig med detailhandlen.

66 procent er ikke klar

I alt er det 66 procent af alle de adspurgte it-sikkerhedschefer, der svarer, at deres selskab er klar til at håndtere et omfattende cyberangreb.

Ifølge undersøgelsen frygter 34 procent af adspurgte e-mail-kompromittering mest, mens 33 procent har kompromittering af deres cloud-konti som den største frygt.

31 procent frygter trusler internt i organisation, mens andre nævner ddos-angreb, supply chain-angreb, ransomware og phising.

Udnytter menneskelige svagheder

Samtidig er der ifølge Proofpoint også en tendens til at de it-kriminelle under pandemien i større grad gør brug af såkaldt social engineering, hvor de udnytter menneskelige svagheder fremfor de teknologiske.

I undersøgelsen forklarer Seth Edgar, der er it-sikkerhedschef for Michigan State University, at hvor de it-kriminelle før pandemien gik efter at angribe infrastruktur, så er de under hjemmearbejdsbølgen begyndt at målrette deres angreb mod personer.

”Vi har flyttet vores fokus, så vi i højere grad fokuserer på at sikre medarbejdere,” siger han ifølge ZDnet.

Frygten for at blive ramt af cyberangreb var ifølge undersøgelsen største blandt it-sikkerhedschefer i Storbritannien og Tyskland, hvor henholdsvis 81 procent og 79 procent oplyste, at de vurderede, at deres var en risiko for, at deres organisation vil blive ramt af et cyberangreb i løbet af de næste 12 måneder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen