Apple skruer op for musikvaliteten – og det er helt gratis

Nu vil Apple tilbyde musik i langt højere kvalitet til alle der bruger selskabets musikstreaming-tjeneste.

Artikel top billede

Brugerne af Apples musikstreamingtjeneste Apple Music vil fra juni få adgang til lyd i højere kvalitet end hidtil, og det sker uden, at det kommer til at påvirke abonnementsprisen.

Det oplyser Apple i en pressemeddelelse.

Her oplyser Apple, at Apple Music vil understøtte såkaldt Spatial Audio og Dolby Atmos, hvilket kommer til at give brugerne et dybere og mere omfangsriget lydbillede, hvor de ifølge Apple vil virke som om, at lyden kommer fra alle sider.

Oliver Schuss, der er direktør for Apple Music og Beats, betegner ifølge en pressemeddelelse den nye lydfunktionalitet som Apple Musics hidtil største opgradering af lydkvaliteten.

”Når du lytter til en sang i Dolby Atmos er det som magi. Musikken kommer fra alle steder omkring dig, og det lyder helt utroligt. Nu giver vi vores lyttere – med musik fra deres favoritkunstere – sand innovation og et dybere lydbillede,” siger han.

Den nye lyd-teknologi vil blive gjort automatisk tilgængelig for brugere med Airpods- og Beats-høretelefoner, der er udstyret med Apple H1 eller W1-chip, samt på de indbyggede højttalere i nyere iPhones, iPad og Mac-computere.

Folk der bruger høretelefoner af andre mærker, som understøtter Dolby Atmos, skal selv slå funktionen til på deres Apples-enheder.

Vil tilbyde lyd i lossless

Udover den nye lydteknologi vil Apple også begynde at gøre musiknumre tilgængelige i såkaldt lossless kvalitet, hvor lyden ikke er komprimeret, men har præcis samme kvalitet, som den har i musikstudiet.

Ifølge Apple vil mere 75 millioner numre blive gjort tilgængelig i Lossless Audio, mens Apple oplyser, at det i første omgang kun vil være tusindvis af sange, der understøtter Spatial Audio med Dolby Atmos. Apple oplyser dog, at der løbende vil blive tilføjet nye sange, der understøtter Spatial Audio.

Alle brugere af Apple Music vil få adgang til både Spatial Audio og Lossless Audio, og det vil således ikke kræve et dyrere abonnement.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S