Apple skruer op for musikvaliteten – og det er helt gratis

Nu vil Apple tilbyde musik i langt højere kvalitet til alle der bruger selskabets musikstreaming-tjeneste.

Artikel top billede

Brugerne af Apples musikstreamingtjeneste Apple Music vil fra juni få adgang til lyd i højere kvalitet end hidtil, og det sker uden, at det kommer til at påvirke abonnementsprisen.

Det oplyser Apple i en pressemeddelelse.

Her oplyser Apple, at Apple Music vil understøtte såkaldt Spatial Audio og Dolby Atmos, hvilket kommer til at give brugerne et dybere og mere omfangsriget lydbillede, hvor de ifølge Apple vil virke som om, at lyden kommer fra alle sider.

Oliver Schuss, der er direktør for Apple Music og Beats, betegner ifølge en pressemeddelelse den nye lydfunktionalitet som Apple Musics hidtil største opgradering af lydkvaliteten.

”Når du lytter til en sang i Dolby Atmos er det som magi. Musikken kommer fra alle steder omkring dig, og det lyder helt utroligt. Nu giver vi vores lyttere – med musik fra deres favoritkunstere – sand innovation og et dybere lydbillede,” siger han.

Den nye lyd-teknologi vil blive gjort automatisk tilgængelig for brugere med Airpods- og Beats-høretelefoner, der er udstyret med Apple H1 eller W1-chip, samt på de indbyggede højttalere i nyere iPhones, iPad og Mac-computere.

Folk der bruger høretelefoner af andre mærker, som understøtter Dolby Atmos, skal selv slå funktionen til på deres Apples-enheder.

Vil tilbyde lyd i lossless

Udover den nye lydteknologi vil Apple også begynde at gøre musiknumre tilgængelige i såkaldt lossless kvalitet, hvor lyden ikke er komprimeret, men har præcis samme kvalitet, som den har i musikstudiet.

Ifølge Apple vil mere 75 millioner numre blive gjort tilgængelig i Lossless Audio, mens Apple oplyser, at det i første omgang kun vil være tusindvis af sange, der understøtter Spatial Audio med Dolby Atmos. Apple oplyser dog, at der løbende vil blive tilføjet nye sange, der understøtter Spatial Audio.

Alle brugere af Apple Music vil få adgang til både Spatial Audio og Lossless Audio, og det vil således ikke kræve et dyrere abonnement.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S