Microsoft tilbyder nu en gratis version af Teams til private: Skal kæmpe med Zoom

Microsoft tilbyder nu en gratis version af Teams til private et lille år efter den første preview. Uklart, hvad der vil ske med Skype til private.

Artikel top billede

Together-mode er også muligt den gratis version af Teams.

Så er der Teams til alle uden beregning. Microsoft sender nu en helt gratis version på gaden til private brugere, som næsten er identisk med den, de professionelle bruger, og som især skal tage kampen op med Zoom. Det skriver The Verge.

Brugerne kan chatte, foretage videoopkald, dele kalendere, filer og lokationer.

Microsoft vil i første omgang tilbyde op til 24 timers gratis videoopkald som i preview-versionen fra november 2020. Brugerne kan mødes med op til 300 personer i videoopkald. Senere, når pandemien er overstået, vil det blive begrænset til videoopkald i en time med maksimalt 100 deltagere.

Dog vil en til en-videoopkald stadig kunne vare i 24 timer uden beregning.

Nyt er også, at den gratis version af Teams fungerer på tværs af platforme, så man både kan benytte sin mobil samt browserversionen og app-versionen på en pc.

The Verge skriver, at det er uklart, hvad der kommer til at ske for den gratis Skype-tjeneste, og om den gratis version af Teams skal erstatte den.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec