Frankrig åbner for sikker brug af Google og Microsofts cloud-løsninger

De franske myndigheder godkender brugen af Microsofts og Googles cloud-tjenester. Franske virksomheder kan dermed trygt tage tjenesterne i brug uden at frygte de bryder loven, lyder det fra den franske regering.

Artikel top billede

Virksomheder i Frankring kan roligt benytte cloud-tjenester fra Google og Microsoft. Det slår den franske regering fast.

Hvis cloud-teknologien vel at mærke er autoriseret til en fransk virksomhed. Frankrigs finansminister Bruno Le Maire anerkender samtidig de amerikanske cloud-leverandørers stærke position på markedet.

Med udmeldingen kommer efter flere afgørelser fra de europæiske datamyndigheder har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-selskaber til at behandle EU-borgeres data.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Vi har derfor besluttet, at de førende virksomheder - jeg tænker her på særligt Microsoft eller Google - kunne bevillige en del af deres teknologi til franske virksomheder," siger Bruno Le Maire.

Reuters bemærker, at den franske minister ikke nævnte AWS i opremsningen.

Både Google og Microsoft hilser den franske udmelding velkommen, og ser frem til at høre mere om detaljerne i de franske planer.

Hos AWS påpeger man ifølge Reuters, at man i flere år har haft lignende aftaler med franske virksomheder som teleselskabet Orange.

"Det er noget vi har gjort i adskillige år," siger selskabets franske direktør Julien Groues.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos