Frankrig åbner for sikker brug af Google og Microsofts cloud-løsninger

De franske myndigheder godkender brugen af Microsofts og Googles cloud-tjenester. Franske virksomheder kan dermed trygt tage tjenesterne i brug uden at frygte de bryder loven, lyder det fra den franske regering.

Artikel top billede

Virksomheder i Frankring kan roligt benytte cloud-tjenester fra Google og Microsoft. Det slår den franske regering fast.

Hvis cloud-teknologien vel at mærke er autoriseret til en fransk virksomhed. Frankrigs finansminister Bruno Le Maire anerkender samtidig de amerikanske cloud-leverandørers stærke position på markedet.

Med udmeldingen kommer efter flere afgørelser fra de europæiske datamyndigheder har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-selskaber til at behandle EU-borgeres data.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Vi har derfor besluttet, at de førende virksomheder - jeg tænker her på særligt Microsoft eller Google - kunne bevillige en del af deres teknologi til franske virksomheder," siger Bruno Le Maire.

Reuters bemærker, at den franske minister ikke nævnte AWS i opremsningen.

Både Google og Microsoft hilser den franske udmelding velkommen, og ser frem til at høre mere om detaljerne i de franske planer.

Hos AWS påpeger man ifølge Reuters, at man i flere år har haft lignende aftaler med franske virksomheder som teleselskabet Orange.

"Det er noget vi har gjort i adskillige år," siger selskabets franske direktør Julien Groues.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job