Frankrig åbner for sikker brug af Google og Microsofts cloud-løsninger

De franske myndigheder godkender brugen af Microsofts og Googles cloud-tjenester. Franske virksomheder kan dermed trygt tage tjenesterne i brug uden at frygte de bryder loven, lyder det fra den franske regering.

Artikel top billede

Virksomheder i Frankring kan roligt benytte cloud-tjenester fra Google og Microsoft. Det slår den franske regering fast.

Hvis cloud-teknologien vel at mærke er autoriseret til en fransk virksomhed. Frankrigs finansminister Bruno Le Maire anerkender samtidig de amerikanske cloud-leverandørers stærke position på markedet.

Med udmeldingen kommer efter flere afgørelser fra de europæiske datamyndigheder har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-selskaber til at behandle EU-borgeres data.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

"Vi har derfor besluttet, at de førende virksomheder - jeg tænker her på særligt Microsoft eller Google - kunne bevillige en del af deres teknologi til franske virksomheder," siger Bruno Le Maire.

Reuters bemærker, at den franske minister ikke nævnte AWS i opremsningen.

Både Google og Microsoft hilser den franske udmelding velkommen, og ser frem til at høre mere om detaljerne i de franske planer.

Hos AWS påpeger man ifølge Reuters, at man i flere år har haft lignende aftaler med franske virksomheder som teleselskabet Orange.

"Det er noget vi har gjort i adskillige år," siger selskabets franske direktør Julien Groues.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,