FireEye efter frasalg af hele sin sikkerhedsprodukt-del: Her er hvad vi ved om salget

FireEye sælger nu hele sin produkt-portefølje til private equity-virksomheden Symphony Technology Group. Her er hvad vi ved om salget af en cybersikkerhedsgigant.

Artikel top billede

Cybersikkerhedsgiganten Fireeye har underskrevet handelskontrakt med cybersikkerhedsselskabet Symphony Technology Group (STG), hvori FireEye sælger sin produktforretning fra.

Her er, hvad vi ved om salget indtil nu.

Fremadrette vil FireEye i sin anden del af virksomheden Mandiant, udelukkende koncentrere sig om forskning i it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse ude hos kunderne i akutte sager.

FireEye-brandet følger med produkterne

Selve FireEye-brandt overgår altså dermed til STG, når handlen endeligt er gået igennem og overførslen af forretningen er færdig.

De i alt 7,3 milliarder kroner, som FireEye får for salget, er betalt kontant, og FireEye forventer, at overgangen af sin produkt-forretning fra FireEye til STG er afsluttet ved udgangen af 4. kvartal i år.

UBS Investment Bank og Jefferies Finance, som er STG's finansielle rådgivere, yder finansiering til overførslen af produktforretningen.

Transaktionen mellem de to sikkerhedsselskaber vil ende med at adskille FireEyes netværk, e-mail, endpoint og cloud-sikkerhedsprodukter samt dennes relaterede sikkerhedsstyrings- og orkestreringsplatform fra Mandiants software og tjenester.

Hvad med kunderne?

I en pressemeddelses slår FireEye dog fast, at "FireEye Products-forretningen og Mandiant Solutions vil fortsat fungere som en enkelt enhed, indtil transaktionen afsluttes."

Efterfølgende vil FireEye fortsat være et børsnoteret selskab.

Envidere skriver FireEye:

"Virksomheden [red. STG] er forpligtet til at opbygge og bevare et stærkt partnerskab og ved lukningen vil det indgå aftaler designet til at maksimere fordelene for fælles kunder. Disse aftaler inkluderer en forhandler- og markedssamarbejdsaftale, en strategisk samarbejdsaftale og en overgangstjenesteaftale."

Computerworld arbejder lige nu på at få en kommentar fra FireEye om sagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos