Netbutikken SkatePro tog guldet hjem til årets e-handelspris-kåring: Her er alle vinderne

Netbutikken SkatePro, som har udviklet sig fra hobbyprojekt til international millionsucces, vandt hovedprisen til årets e-handelspris-kåring torsdag aften. Se alle vinderne her.

Artikel top billede

SkatePro vandt Guldprisen til årets e-handelspris-kåring, som fandt sted i aftes. Foto: Dansk Erhverv

SkatePro tog guldet hjem til årets e-handelspris-kåring i aftes, som Dansk Erhverv står bag. Guldprisen gives til den allerskarpeste virksomhed blandt vinderne fra de 11 kategorier.

Selskabet vandt også e-handelsprisen for bedste B2C-virksomhed med online-omsætning over 100 millioner kroner samt prisen for bedste eksportcase.

SkatePro blev etableret for 25 år siden af Jakob Høy Biegel som et hobbyprojekt, men har siden udviklet sig til en topprofessionel virksomhed med international succes, millionoverskud, loyale kunder og anerkendelse i både Danmark og udlandet.

Der var ikke tvivl om, at det i år var SkatePro, der skulle vinde den eftertragtede pris, forklarer Ann Riemer fra Legeakademiet.dk, der sidder i juryen, som finder Guldvinderen.

“SkatePro er på så utrolig mange områder en ledestjerne indenfor dansk e-handel. Udover at være markedsleder, bestræber selskabet sig på nytænkning, integritet og fantastisk købmandskab.”

Hun hæfter sig også ved, at virksomheden både tager ansvar for kunderne og de ansatte.

"Deres donation af en del af omsætningen fra Black Friday til en skaterpark i Nepal gør, at årets største omsætningsdag pludselig giver en smule mere mening. Deres måde at rekruttere ansatte, hvor de hjælper med alt fra at finde bolig, udfylde skattepapirer og gøre deres ophold til en kæmpe fest er også bemærkelsesværdig. Derudover er folkene bag nogle helt igennem gode og bidragende mennesker, der hjælper andre i branchen med gode råd og inspiration.”

Carsten Schmidt, som er administrerende direktør og medejer i virksomheden, siger:

”Vi er så hamrende dygtige i e-handelsbranchen i Danmark, og derfor er vi også bare så stolte over at vinde Guldprisen. Jeg er virkelig rørt, og jeg er samtidig vanvittig stolt af alle de fantastiske medarbejdere, som gør hverdagen til en fest.”

Dansk Erhverv faciliterer processen omkring E-handelsprisen, men det er juryerne bestående af e-handelseksperter, der efter en intens proces suverænt bestemmer, hvem af de mere end 500 indstillede virksomheder, der skal vinde de 12 priser.

Her er alle vinderne:

Guldprisen 2021: SkatePro

Bedste nye E-handelsvirksomhed: Oscar biludlejning

Bedste B2B-virksomhed med online omsætning under 200 millioner kroner: Westpack

Bedste omnichannel: Matas

Bedste app: MobilePay

Bedste B2C-virksomhed med onlineomsætning over 100 millioner kroner: SkatePro

Bedste B2C-virksomhed med online omsætning under 100 millioner kroner: Roccamore

Bedste værktøj: Shipmondo

Bedste eksportcase: SkatePro

Bedste E-handelscase – webbureau og andre leverandører: Vertica for Søstrene Grene

Bedste B2B-virksomhed med onlineomsætning over 200 millioner kroner: Brødrene AO Johansen

Bedste abonnementsløsning: Goodiebox

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job