Sikkerheds-topfolk: Organiserede kriminelle står bag store DDoS-angreb på danske internetudbydere

Folkene bag angrebene på de danske internetleverandører Gigabit og Norlys hævder at være nordkoreanske stats-hackere. Men det afviser sikkerhedstopfolkene Peter Kruse og Jens Monrad. En ting er dog sikkert: "Der er tale om organiseret kriminalitet," siger Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvem, der kan stå bag angrebene
  • Bliv klogere på hvem Lazarus Group, der står som afsender på trusselsbevet, er
  • Få en forklaring på, hvorfor ddos-angreb ikke længere er en usofistikeret form for cyber-angreb
  • Få et bud på, hvad der sker, hvis selskaberne ikke betaler løsesummen
921
4:45 min
De danske internetleverandører Gigabit og Norlys har gennem de seneste dage været ramt af omfattende DDoS-angreb.

Ifølge Gigabit hævder bagmændene bag angrebet, at de tilhører gruppen Fancy Lazarus, hvilket menes at være et alias for den statssponsorerede nordkoreanske hackergruppe Lazarus Group.

Men ifølge de danske it-sikkerhedseksperter Peter Kruse fra CSIS og Jens Monrad fra Fireeye er det dog tvivlsomt, om det rent faktisk er den nordkoreanske gruppe, der står bag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect