Microsoft Windows 10X er stendød: Her er Microsofts splinternye afløsere

Microsoft Build 2021: Microsoft lægger Windows 10X I graven. Flere nye satsninger pibler frem i stedet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få seneste nyt om Windows 10
522
2:45 min
Tidligere på måneden blev det officielt: Microsofts prisvenlige og forenklede alternativ til Windows 10-styresystemet blev lagt i graven, førend det fik lov til at se dagens lys.

Den særlige afart af Windows blev oprindeligt tænkt til mobile enheder med dobbeltskærme, blev siden gentænkt som en rival til Googles ChromeOS styresystem, men fik altså trukket stikket officielt sidste uge.

I stedet lød det, at den teknologi der blev udviklet til 10X skulle rulles ind i kommende versioner af Windows 10, oplyste Windows-produktchef John Cable dengang.

Og det vil givetvis være noget af det, som vi kommer til at se i den store Windows 10-udrulning, som forventes i efteråret.

Indtil da benytter Microsoft i år dele af sin udvikler-messe, Build, til at løfte lidt af sløret af, hvad der gemmer sig af vigtige Windows-nyheder.

De kommer her.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job