Bredbåndspuljen åbner for ansøgninger: Står klar med 100 millioner kroner - 50.000 adresser kan komme i betragtning

Bredbåndspuljen 2021 åbner for ansøgninger til de 100 millioner kroner, som regeringen har afsat til bredbånds-projekter landet over.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I endnu et forsøg på at få de sidste omkring 50.000 adresser i de danske udkants-områder med på bredbåndspuljen, åbner Energistyrelsen nu for ansøgninger til den nye bredbåndspulje.

Puljen er i 2021 på 100 millioner kroner, som er afsat som tilskud til udrulning af bredbånd til områder i Danmark, der er for kommercielt uinteressante til, at de kommercielle selskaber af sig selv vil gå i gang med at grave fiber og bredbånd ned.

Energistyrelsen meddeler, at puljen i 2021 vil prioritere bredbåndsprojekter på de danske små-øer, hvor man i dag ikke har bredbånd.

“Vi håber derfor, at man på nogle af disse øer vil gribe muligheden for at søge om tilskud fra Bredbåndspuljen,” lyder det fra Energistyrelsen.

Også andre kan søge penge fra puljen. Det er dog en forudsætning, at adresserne ligger i landzone eller sommerhus-områder, og der vil være en egenbetaling på mindst 4.000 kroner per adresse.

“Der er mulighed for at søge tilskud til adresser med dårlig bredbåndsdækning – og hvor der ikke foreligger konkrete planer for bedre dækning inden for de kommende tre år,” meddeler Energistyrelsen.

Staten har siden 2016 årligt udbetalt store beløb til bredbåndsudrulningen via Bredbåndspuljen.

I 2019 modtog 115 projekter i 36 kommuner sammenlagt 107 millioner kroner i støtte. I 2020 modtog Energistyrelsen ansøgninger fra 342 bredbåndsprojekter, der tilsammen dækker 9.000 adresser.

Du kan læse mere hos Energistyrelsen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS