Bredbåndspuljen åbner for ansøgninger: Står klar med 100 millioner kroner - 50.000 adresser kan komme i betragtning

Bredbåndspuljen 2021 åbner for ansøgninger til de 100 millioner kroner, som regeringen har afsat til bredbånds-projekter landet over.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I endnu et forsøg på at få de sidste omkring 50.000 adresser i de danske udkants-områder med på bredbåndspuljen, åbner Energistyrelsen nu for ansøgninger til den nye bredbåndspulje.

Puljen er i 2021 på 100 millioner kroner, som er afsat som tilskud til udrulning af bredbånd til områder i Danmark, der er for kommercielt uinteressante til, at de kommercielle selskaber af sig selv vil gå i gang med at grave fiber og bredbånd ned.

Energistyrelsen meddeler, at puljen i 2021 vil prioritere bredbåndsprojekter på de danske små-øer, hvor man i dag ikke har bredbånd.

“Vi håber derfor, at man på nogle af disse øer vil gribe muligheden for at søge om tilskud fra Bredbåndspuljen,” lyder det fra Energistyrelsen.

Også andre kan søge penge fra puljen. Det er dog en forudsætning, at adresserne ligger i landzone eller sommerhus-områder, og der vil være en egenbetaling på mindst 4.000 kroner per adresse.

“Der er mulighed for at søge tilskud til adresser med dårlig bredbåndsdækning – og hvor der ikke foreligger konkrete planer for bedre dækning inden for de kommende tre år,” meddeler Energistyrelsen.

Staten har siden 2016 årligt udbetalt store beløb til bredbåndsudrulningen via Bredbåndspuljen.

I 2019 modtog 115 projekter i 36 kommuner sammenlagt 107 millioner kroner i støtte. I 2020 modtog Energistyrelsen ansøgninger fra 342 bredbåndsprojekter, der tilsammen dækker 9.000 adresser.

Du kan læse mere hos Energistyrelsen her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS