Radikale vil splitte Center for Cybersikkerhed op i flere dele: Det fungerer ikke i dag

Interview: Tiden er løbet fra Center for Cybersikkerhed i den nuværende form, mener Radikale Venstres forsvars-ordfører Martin Lidegaard. Han ønsker at splitte den digitale forsvarsenhed i to. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Zucchi Enzo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Radikale vil splitte Center for Cybersikkerhed op.
1.127
5:45 min
Det er på tide at adskille Center for Cybersikkerheds (CFCS) rolle som forsvarsenhed og tilsyn med teleindustrien, mener Radikale Venstres forsvarsordfører, Martin Lidegaard.

Den måde, som Center for Cybersikkerhed i dag er organiseret på, er nemlig et problem for samarbejdet mellem de danske virksomheder og myndigheder. Og derfor er tiden inde til et skifte.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S