Radikale vil splitte Center for Cybersikkerhed op i flere dele: Det fungerer ikke i dag

Interview: Tiden er løbet fra Center for Cybersikkerhed i den nuværende form, mener Radikale Venstres forsvars-ordfører Martin Lidegaard. Han ønsker at splitte den digitale forsvarsenhed i to. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Zucchi Enzo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Radikale vil splitte Center for Cybersikkerhed op.
1.127
5:45 min
Det er på tide at adskille Center for Cybersikkerheds (CFCS) rolle som forsvarsenhed og tilsyn med teleindustrien, mener Radikale Venstres forsvarsordfører, Martin Lidegaard.

Den måde, som Center for Cybersikkerhed i dag er organiseret på, er nemlig et problem for samarbejdet mellem de danske virksomheder og myndigheder. Og derfor er tiden inde til et skifte.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS