Lenovos omsætning buldrer frem: Er vokset med 20 procent under corona

Lenovos i forvejen gigantiske omsætning er vokset med hele 20 procent under corona-krisen. Selskabet kalder selv den markante fremgang for et ‘historisk højdepunkt.’

Artikel top billede

Lenovo har kronede dage for tiden. Selskabet buldrer frem og landede i 2020 en markant fremgang på hele 20 procent i omsætningen.

Når man er et selskab af Lenovos størrelse, så svarer det til enorm fremgang målt i kroner og øre.

Lenovos omsætning er således vokset med næsten 65 milliarder kroner i forhold til 2019 til en samlet omsætning på nu 375 milliarder kroner i 2020.

Det kinesiske selskab peger på, at væksten ikke mindst skyldes, at det med den nye såkaldte 3S-strategi sigter efter at sprede sig ud på tre store satsninger-områder, nemlig ‘smart IoT,’ ‘smart infrastructrure’ og ‘smart vertical solutions.’

“Disse historiske højdepunkter er blevet nået ved at udnytte vores kernekompetencer i en klar strategi med innovative produkter, operationel dygtighed og vores ‘global-lokale’ model,” meddeler CEO Yaunqing Yang.

Årets afslutning blev den bedste i mange år. Lenovo meddeler, at årets sidste kvartal blev det hurtigst voksende i 10 år.

Fjerde kvartal blev således det bedste fjerde kvartal nogensinde i Lenovos historie for Lenovos pc-division, som på omsætningen voksede hele 46 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Mobil-forretningen voksede i samme periode enorme 86 procent.

“Trods udfordringer i første halvdel af regnskabsåret, hvor eftervirkningerne af Covid-19 påvirkede vores forretningsresultater, opnåede vi et stærkt opsving i andet halvår og kan nu vise vækst i fjerde kvartal sammenlignet med samme periode sidste år,” meddeler Tina Borgbjerg, der er direktør for Lenovo i Norden og Benelux-landene.

Du kan læse mere hos Lenovo her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS