Lenovos omsætning buldrer frem: Er vokset med 20 procent under corona

Lenovos i forvejen gigantiske omsætning er vokset med hele 20 procent under corona-krisen. Selskabet kalder selv den markante fremgang for et ‘historisk højdepunkt.’

Artikel top billede

Lenovo har kronede dage for tiden. Selskabet buldrer frem og landede i 2020 en markant fremgang på hele 20 procent i omsætningen.

Når man er et selskab af Lenovos størrelse, så svarer det til enorm fremgang målt i kroner og øre.

Lenovos omsætning er således vokset med næsten 65 milliarder kroner i forhold til 2019 til en samlet omsætning på nu 375 milliarder kroner i 2020.

Det kinesiske selskab peger på, at væksten ikke mindst skyldes, at det med den nye såkaldte 3S-strategi sigter efter at sprede sig ud på tre store satsninger-områder, nemlig ‘smart IoT,’ ‘smart infrastructrure’ og ‘smart vertical solutions.’

“Disse historiske højdepunkter er blevet nået ved at udnytte vores kernekompetencer i en klar strategi med innovative produkter, operationel dygtighed og vores ‘global-lokale’ model,” meddeler CEO Yaunqing Yang.

Årets afslutning blev den bedste i mange år. Lenovo meddeler, at årets sidste kvartal blev det hurtigst voksende i 10 år.

Fjerde kvartal blev således det bedste fjerde kvartal nogensinde i Lenovos historie for Lenovos pc-division, som på omsætningen voksede hele 46 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Mobil-forretningen voksede i samme periode enorme 86 procent.

“Trods udfordringer i første halvdel af regnskabsåret, hvor eftervirkningerne af Covid-19 påvirkede vores forretningsresultater, opnåede vi et stærkt opsving i andet halvår og kan nu vise vækst i fjerde kvartal sammenlignet med samme periode sidste år,” meddeler Tina Borgbjerg, der er direktør for Lenovo i Norden og Benelux-landene.

Du kan læse mere hos Lenovo her.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S