Spil: Dansk hyldest til de klassiske platformspil satser på Kickstarter

Dansk udvikler går crowdfundingvejen for at gøre det klassisk inspirerede 8-bit Apocalypse færdig og udgive spillet i foråret 2022.

Artikel top billede

Crowdfunding er som bekendt en mulighed for at skyde genvej til finansiering af projekter – uden at skulle stå skoleret for nådesløse regnedrenge med deres roadmaps og strategier i en stor udgivervirksomhed.

Men det kræver en god idé og en knivskarp præsentation at få succes på Kickstarter eller en af de andre crowdfundingplatforme. Det mener udvikleren bag den (måske) kommende titel 8-bit Apocalypse at have.

Han hedder Rasmus Sørensen og har startet en Kickstarterkampagne for at søge penge til spillet, som i ånd og design er en hyldest til klassiske RPG platformspil.

Det indebærer blandt andet en opløsning på 320x160 pixels, et stærkt begrænset antal farver samt at samtlige lyde er frembragt af en 8 bit synthesizer.

Det er dog ikke kun kreative benspænd det hele, for spillet gør også brug af mere moderne grafiske effekter såsom transparens samt en framerate på 60 billeder pr. sekund.

Hvis spillet får tilstrækkelig opbakning, vil det udkomme i foråret 2022 på PC, Mac og Linux samt eventuelt på diverse konsoller, og backers vil få adgang til det før alle andre.

Læs mere om 8-bit Apocalypse på projektets Kickstarterside.

I øvrigt er crowdfunding også blevet en populær måde at markedsføre andre typer spil og produkter på, og særligt har brætspilsfabrikanter taget metoden til sig.

Et godt eksempel er det vildt ambitiøse rumspil ISS Vanguard, som vi skrev om i december. Her rejste udgiveren over 30 millioner kroner på Kickstarterkonkurrenten Gamefound og oversteg sit fundingmål mere end 100 gange.

Dén slags successer er naturligvis ikke hverdagskost, men mindre kan jo også gøre det.

Her er det værd at bemærke, at hvis man bakker op om et projekt – som eksempelvis det sympatiske 8-bit Apocalypse – vil ens pledge kun blive opkrævet, hvis projektet når sit fundingmål. Man risikerer altså ikke at stå med skægget i postkassen ved at satse på et projekt, der ikke når i mål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S