Microsoft CEO Satya Nadella lover ’årtiets update’ til Windows - men hvad er det?

Podcast: På Microsoft Build lagde CEO Satya Nadella op til afgørende nyt for Windows. Men hvad betyder det helt konkret? Få et bud her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft Build er netop overstået. Et Build hvor Microsoft CEO Satya Nadella lagde op til afgørende nyt for Windows med, hvad han selv kalder for ’årtiets update’.

Men hvad betyder det helt konkret? For Microsoft har jo lige taget livet af et af deres store Windows-satsninger.

Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon har holdt øje med hvad Nadella & co havde med på Build og kommer i denne episode med sit bud på hvad det betyder for Windows på længere sigt.

Og så er der spændende AI-tiltag der gør alle og enhver til udviklere, flere Teams-nyheder samt lovende overhalinger til Azure og Power-platformene.

DDoS-angreb lagde netudbydere ned

I denne episode af Inde i maskinen kan du desuden få historien om, hvordan to danske internetleverandører i sidste uge blev ramt og lagt ned af to store såkaldte Distributed Denial of Service-angreb.

Først ramte det teleselskabet Gigabit og omtrent et døgn efter meldte Norlys også om angreb. Resultatet var et flere timer langt nedbrud som ramte selskabernes kunder.

Hos Gigabit fik man et afpresningsbrev forud for angrebet, og efter angrebet frygter televirksomheden at et nyt DDoS-angreb vil ramme.

Men hvad er DDoS-angreb, hvorfor bliver de danske internetleverandører og hvorfor bliver virksomheder lagt end af et angreb, som eksperter erklærer meget let at afværge?

Det svarer Computerworlds it-sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng på i denne episode af podcasten Inde i maskinen.

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job