Kæmpe efterspørgsel tvinger ny sundhedskort-app i knæ

"Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet, " lyder beskeden, hvis du her til morgen forsøger at downloade den nye app-sundhedskortet.

Artikel top billede

Den digitale udgave af det gule sundhedskort blev lanceret tirdag morgen, men allerede kort tid efter lanceringen er det blev tvunget i knæ på grund af den massive interesse.

Forsøger du at installere appen nu bliver du ramt af en fejlmeddelelse, der lyder:

”Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet.”

Herefter bliver det forklaret, at brugerne desværre ikke kan tilføje sit Sundhedskort lige nu.

”Kom venligst igen senere,” afsluttes der.

Udviklet af Visma

Det er Visma Consulting, der også står bag det digitale kørekort, som i samarbejde med Sundhedministeriet, Danske Regioner og KL har udviklet appen.

Udviklingsaftalen blev tildelt Visma Consulting via rammeaftalen SKI 02.17.

Prisen for det digitale kørekort løb op i næsten 45 millioner kroner, mens regningen for Sundhedskortet ventes at lande på cirka 10 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS