Kæmpe efterspørgsel tvinger ny sundhedskort-app i knæ

"Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet, " lyder beskeden, hvis du her til morgen forsøger at downloade den nye app-sundhedskortet.

Artikel top billede

Den digitale udgave af det gule sundhedskort blev lanceret tirdag morgen, men allerede kort tid efter lanceringen er det blev tvunget i knæ på grund af den massive interesse.

Forsøger du at installere appen nu bliver du ramt af en fejlmeddelelse, der lyder:

”Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet.”

Herefter bliver det forklaret, at brugerne desværre ikke kan tilføje sit Sundhedskort lige nu.

”Kom venligst igen senere,” afsluttes der.

Udviklet af Visma

Det er Visma Consulting, der også står bag det digitale kørekort, som i samarbejde med Sundhedministeriet, Danske Regioner og KL har udviklet appen.

Udviklingsaftalen blev tildelt Visma Consulting via rammeaftalen SKI 02.17.

Prisen for det digitale kørekort løb op i næsten 45 millioner kroner, mens regningen for Sundhedskortet ventes at lande på cirka 10 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS