Kæmpe efterspørgsel tvinger ny sundhedskort-app i knæ

"Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet, " lyder beskeden, hvis du her til morgen forsøger at downloade den nye app-sundhedskortet.

Artikel top billede

Den digitale udgave af det gule sundhedskort blev lanceret tirdag morgen, men allerede kort tid efter lanceringen er det blev tvunget i knæ på grund af den massive interesse.

Forsøger du at installere appen nu bliver du ramt af en fejlmeddelelse, der lyder:

”Der er fyldt i venteværelset til sundhedskortet.”

Herefter bliver det forklaret, at brugerne desværre ikke kan tilføje sit Sundhedskort lige nu.

”Kom venligst igen senere,” afsluttes der.

Udviklet af Visma

Det er Visma Consulting, der også står bag det digitale kørekort, som i samarbejde med Sundhedministeriet, Danske Regioner og KL har udviklet appen.

Udviklingsaftalen blev tildelt Visma Consulting via rammeaftalen SKI 02.17.

Prisen for det digitale kørekort løb op i næsten 45 millioner kroner, mens regningen for Sundhedskortet ventes at lande på cirka 10 millioner kroner.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS