ATP omsider klar med afløser til 30 år gammelt it-system

Interview: Der skulle gå en længere årrække før en erstatning til det kuldsejlede Proask-system blev en realitet. Men nu har ATP endelig sat et helt nyt system i drift. Det er kulminationen på seks års arbejde og en 'kæmpe milepæl,' siger udviklingschef Søren Ahrensberg.

Artikel top billede

Søren Ahrensberg, underdirektør hos ATP med ansvar for forretningsudvikling hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring. (Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i kæmpe it-projekt hos ATP
  • Detaljerne om det nye sagsbehandlingssystem, der erstatter 30 år gammelt dos-baseret it-løsning
  • Prisen for det nye it-system hos ATP
  • Hvilke fejltagelser fra det kuldsejlede Proask-projekt ATP har forsøgt at undgå
1.671
8:30 min
Hvert år modtager Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (AES), der er en selvejende institution under ATP, omkring 50.000 sager om arbejdsskader, der skal vurderes.

Cirka 300 sagsbehandlere gennemgår sagerne og skal sikre, at der bliver truffet uafhængige og korrekte afgørelser om kompensation og tabt erhvervsevne efter arbejdsskadelovgivningen, når en person er kommet til skade eller er blevet syg på arbejde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job