En fascinerende bog om absolut ingenting

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion handler om alt det, der karakteriseres ved det, der mangler – som for eksempel temperatur, masse, tryk eller effekt.

Artikel top billede

”Der er jo ingenting!”

Sådan vil man typisk sige om et virkelig ligegyldigt og kedsommeligt sted, der ligger et sted i nærheden af Lars Tyndskids marker og den yderste kartoffelrække.

Men samtidig er det en ret præcis karakteristik af langt størstedelen af universet, hvor der både mørkt, koldt, lufttomt og – ja – ingenting.

Så hvad er ingenting egentlig?

Det er i hvert fald et ekstremt vidt begreb og emnet for bogen Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion, der samler artikler og essays fra magasinet New Scientist.

For blot det, at et eller andet karakteriseres ved en slags fravær – af varme, lys, masse, funktion eller noget helt femte – betyder ikke nødvendigvis, at det er ligegyldigt.

Bogen beskæftiger sig blandt andet med begrebet ”0”, som jo spiller en ganske central rolle i matematik og digital teknologi, men også med hvad der måske var før The Big Bang.

Den kommer også omkring så forskellige emner som de tekniske potentialer ved at bevæge sig tæt på absolutte nulpunkt, om mørk energi og om placeboeffekten, der som bekendt handler om at et uvirksomt medikament får en patient til at få det bedre.

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion er ikke helt ny, men har alligevel formået at ligge højt på talrige lister over fagbøger på Amazon gennem adskillige år.

Det er dog alligevel ganske godt gået af en bog, der handler om, ja, ingenting.

Titel: Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion / Redaktør: Jeremy Webb

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S