En fascinerende bog om absolut ingenting

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion handler om alt det, der karakteriseres ved det, der mangler – som for eksempel temperatur, masse, tryk eller effekt.

Artikel top billede

”Der er jo ingenting!”

Sådan vil man typisk sige om et virkelig ligegyldigt og kedsommeligt sted, der ligger et sted i nærheden af Lars Tyndskids marker og den yderste kartoffelrække.

Men samtidig er det en ret præcis karakteristik af langt størstedelen af universet, hvor der både mørkt, koldt, lufttomt og – ja – ingenting.

Så hvad er ingenting egentlig?

Det er i hvert fald et ekstremt vidt begreb og emnet for bogen Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion, der samler artikler og essays fra magasinet New Scientist.

For blot det, at et eller andet karakteriseres ved en slags fravær – af varme, lys, masse, funktion eller noget helt femte – betyder ikke nødvendigvis, at det er ligegyldigt.

Bogen beskæftiger sig blandt andet med begrebet ”0”, som jo spiller en ganske central rolle i matematik og digital teknologi, men også med hvad der måske var før The Big Bang.

Den kommer også omkring så forskellige emner som de tekniske potentialer ved at bevæge sig tæt på absolutte nulpunkt, om mørk energi og om placeboeffekten, der som bekendt handler om at et uvirksomt medikament får en patient til at få det bedre.

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion er ikke helt ny, men har alligevel formået at ligge højt på talrige lister over fagbøger på Amazon gennem adskillige år.

Det er dog alligevel ganske godt gået af en bog, der handler om, ja, ingenting.

Titel: Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion / Redaktør: Jeremy Webb

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks