En fascinerende bog om absolut ingenting

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion handler om alt det, der karakteriseres ved det, der mangler – som for eksempel temperatur, masse, tryk eller effekt.

Artikel top billede

”Der er jo ingenting!”

Sådan vil man typisk sige om et virkelig ligegyldigt og kedsommeligt sted, der ligger et sted i nærheden af Lars Tyndskids marker og den yderste kartoffelrække.

Men samtidig er det en ret præcis karakteristik af langt størstedelen af universet, hvor der både mørkt, koldt, lufttomt og – ja – ingenting.

Så hvad er ingenting egentlig?

Det er i hvert fald et ekstremt vidt begreb og emnet for bogen Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion, der samler artikler og essays fra magasinet New Scientist.

For blot det, at et eller andet karakteriseres ved en slags fravær – af varme, lys, masse, funktion eller noget helt femte – betyder ikke nødvendigvis, at det er ligegyldigt.

Bogen beskæftiger sig blandt andet med begrebet ”0”, som jo spiller en ganske central rolle i matematik og digital teknologi, men også med hvad der måske var før The Big Bang.

Den kommer også omkring så forskellige emner som de tekniske potentialer ved at bevæge sig tæt på absolutte nulpunkt, om mørk energi og om placeboeffekten, der som bekendt handler om at et uvirksomt medikament får en patient til at få det bedre.

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion er ikke helt ny, men har alligevel formået at ligge højt på talrige lister over fagbøger på Amazon gennem adskillige år.

Det er dog alligevel ganske godt gået af en bog, der handler om, ja, ingenting.

Titel: Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion / Redaktør: Jeremy Webb

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S