En fascinerende bog om absolut ingenting

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion handler om alt det, der karakteriseres ved det, der mangler – som for eksempel temperatur, masse, tryk eller effekt.

Artikel top billede

”Der er jo ingenting!”

Sådan vil man typisk sige om et virkelig ligegyldigt og kedsommeligt sted, der ligger et sted i nærheden af Lars Tyndskids marker og den yderste kartoffelrække.

Men samtidig er det en ret præcis karakteristik af langt størstedelen af universet, hvor der både mørkt, koldt, lufttomt og – ja – ingenting.

Så hvad er ingenting egentlig?

Det er i hvert fald et ekstremt vidt begreb og emnet for bogen Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion, der samler artikler og essays fra magasinet New Scientist.

For blot det, at et eller andet karakteriseres ved en slags fravær – af varme, lys, masse, funktion eller noget helt femte – betyder ikke nødvendigvis, at det er ligegyldigt.

Bogen beskæftiger sig blandt andet med begrebet ”0”, som jo spiller en ganske central rolle i matematik og digital teknologi, men også med hvad der måske var før The Big Bang.

Den kommer også omkring så forskellige emner som de tekniske potentialer ved at bevæge sig tæt på absolutte nulpunkt, om mørk energi og om placeboeffekten, der som bekendt handler om at et uvirksomt medikament får en patient til at få det bedre.

Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion er ikke helt ny, men har alligevel formået at ligge højt på talrige lister over fagbøger på Amazon gennem adskillige år.

Det er dog alligevel ganske godt gået af en bog, der handler om, ja, ingenting.

Titel: Nothing: Surprising Insights Everywhere from Zero to Oblivion / Redaktør: Jeremy Webb

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S