Artikel top billede

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen går på jagt efter ny udviklingsdirektør efter Thomas Monefeldts afgang

Med omgående virkning forlod Thomas Monefeldt i april posten som direktør for forretningsudvikling i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der har skiftet markant ud i den øverste ledelse. Nu er styrelsen med Niels Godtfredsen i spidsen gået på jagt efter ny profil til den vigtige post.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder Udviklings- og Forenklingsstyrelsen sig til Thomas Monefeldts exit
  • Sådan ser direktion ud hos styrelsen i dag
589
3 min
Stillingen som fagdirektør for forretningsudvikling hos Udviklings- og Forenklingsstyrelsen vil blive slået op inden længe.

Indtil stillingen er besat, indtræder styrelsens direktør Niels Gotfredsen også som fungerende fagdirektør for forretningsudvikling.

Sådan lyder meldingen fra Udviklings- og Forenklingsstyrelsen til Computerworld.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på