Mens erhvervslivet lider under komponent-mangel skovler chip-producenterne penge ind

Kloden over er der mangel på computerchips og komponenter til alt fra køleskabe til pc'er. Alt imens har chipproducenterne sat priserne op og tjener styrtende med penge.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Utallige virksomheder verden over døjer med chipmanglen, men en vis gruppe klarer sig strålende.

Det er chipproducenterne, der oplever kronede dage, mens efterspørgslen efter komponenter er røget op gennem loftet.

Da der er kamp om de eftertragtede chips, har producenterne været i stand til at sætte prisen op.

Det har sikret bugnende kassebeholdninger hos selskaberne i løbet af årets første kvartal, skriver CNBC med henvisning til et dugfrisk rapport fra Trendmicro.

Den samlede omsætning fra producenterne slog rekord med 22,75 milliarder dollar, svarende til 138 milliarder kroner.

Mikrochips indgår efterhånden i alt hardware lige fra køleskabe og hårtørrer til biler og elcykler. Derfor er massevis af fabrikker verden over pressede, da produktionsbåndene må sættes på standby, hvis ikke der er nok komponenter.

Taiwanesiske TSMC sad som verdens største producent på 57 procent af det samlede marked i kvartalet. Omsætningen steg til 12,9 milliarder kroner, hvilket er to procent højere end året forinden.

Giganterne SMIC fra Kina og Microelectronics Corporation fra Taiwan oplevede en stigning i omsætningen på henholdsvis fem og 15 procent.

Sydkoreanske Samsung, der også er blandt verdens største producenter, oplevede en omsætning, der faldt med to procent til 4,1 milliarder dollar i de tre måneder. Denne nedgang kan dog delvist forklares med den vinterstorm, der ramte Texas i februar, hvor selskabet måtte lukke fabrikker midlertidigt grundet størmsvigt, skriver CNBC.

Sidste kvartal bød på nye rekorder, og samme scenarie forventes at gøre sig gældende for næste kvartal.

Der er nemlig udsigt til, at priserne fortsætter med at stige samtidig med, at efterspørgslen fortsætter, konkluderes det i rapporten.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S