Mens erhvervslivet lider under komponent-mangel skovler chip-producenterne penge ind

Kloden over er der mangel på computerchips og komponenter til alt fra køleskabe til pc'er. Alt imens har chipproducenterne sat priserne op og tjener styrtende med penge.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Utallige virksomheder verden over døjer med chipmanglen, men en vis gruppe klarer sig strålende.

Det er chipproducenterne, der oplever kronede dage, mens efterspørgslen efter komponenter er røget op gennem loftet.

Da der er kamp om de eftertragtede chips, har producenterne været i stand til at sætte prisen op.

Det har sikret bugnende kassebeholdninger hos selskaberne i løbet af årets første kvartal, skriver CNBC med henvisning til et dugfrisk rapport fra Trendmicro.

Den samlede omsætning fra producenterne slog rekord med 22,75 milliarder dollar, svarende til 138 milliarder kroner.

Mikrochips indgår efterhånden i alt hardware lige fra køleskabe og hårtørrer til biler og elcykler. Derfor er massevis af fabrikker verden over pressede, da produktionsbåndene må sættes på standby, hvis ikke der er nok komponenter.

Taiwanesiske TSMC sad som verdens største producent på 57 procent af det samlede marked i kvartalet. Omsætningen steg til 12,9 milliarder kroner, hvilket er to procent højere end året forinden.

Giganterne SMIC fra Kina og Microelectronics Corporation fra Taiwan oplevede en stigning i omsætningen på henholdsvis fem og 15 procent.

Sydkoreanske Samsung, der også er blandt verdens største producenter, oplevede en omsætning, der faldt med to procent til 4,1 milliarder dollar i de tre måneder. Denne nedgang kan dog delvist forklares med den vinterstorm, der ramte Texas i februar, hvor selskabet måtte lukke fabrikker midlertidigt grundet størmsvigt, skriver CNBC.

Sidste kvartal bød på nye rekorder, og samme scenarie forventes at gøre sig gældende for næste kvartal.

Der er nemlig udsigt til, at priserne fortsætter med at stige samtidig med, at efterspørgslen fortsætter, konkluderes det i rapporten.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S