Mens erhvervslivet lider under komponent-mangel skovler chip-producenterne penge ind

Kloden over er der mangel på computerchips og komponenter til alt fra køleskabe til pc'er. Alt imens har chipproducenterne sat priserne op og tjener styrtende med penge.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Utallige virksomheder verden over døjer med chipmanglen, men en vis gruppe klarer sig strålende.

Det er chipproducenterne, der oplever kronede dage, mens efterspørgslen efter komponenter er røget op gennem loftet.

Da der er kamp om de eftertragtede chips, har producenterne været i stand til at sætte prisen op.

Det har sikret bugnende kassebeholdninger hos selskaberne i løbet af årets første kvartal, skriver CNBC med henvisning til et dugfrisk rapport fra Trendmicro.

Den samlede omsætning fra producenterne slog rekord med 22,75 milliarder dollar, svarende til 138 milliarder kroner.

Mikrochips indgår efterhånden i alt hardware lige fra køleskabe og hårtørrer til biler og elcykler. Derfor er massevis af fabrikker verden over pressede, da produktionsbåndene må sættes på standby, hvis ikke der er nok komponenter.

Taiwanesiske TSMC sad som verdens største producent på 57 procent af det samlede marked i kvartalet. Omsætningen steg til 12,9 milliarder kroner, hvilket er to procent højere end året forinden.

Giganterne SMIC fra Kina og Microelectronics Corporation fra Taiwan oplevede en stigning i omsætningen på henholdsvis fem og 15 procent.

Sydkoreanske Samsung, der også er blandt verdens største producenter, oplevede en omsætning, der faldt med to procent til 4,1 milliarder dollar i de tre måneder. Denne nedgang kan dog delvist forklares med den vinterstorm, der ramte Texas i februar, hvor selskabet måtte lukke fabrikker midlertidigt grundet størmsvigt, skriver CNBC.

Sidste kvartal bød på nye rekorder, og samme scenarie forventes at gøre sig gældende for næste kvartal.

Der er nemlig udsigt til, at priserne fortsætter med at stige samtidig med, at efterspørgslen fortsætter, konkluderes det i rapporten.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S