Dokumentar: Se, et sort hul! Lad os finde kameraet frem…

Den velproducerede Netflixdokumentar Black Holes: The Edge of All We Know følger forskerholdet, der tog det første billede af et sort hul. Den gør også et hæderligt forsøg på at forklare teorien bag et gennemført mærkværdigt fænomen.

Artikel top billede

I almindelighed opfattes et sort hul som en støvsuger med ufatteligt stærk tyngdekraft, der suger både stof og lys til sig. Men det er også et objekt, som kaster så mange naturlove til højre og venstre, at hærdede fysikere griber efter pakken med Panodil.

Den nye Netflixdokumentar Black Holes: The Edge of All We Know følger det hold, som i foråret 2019 tog det første – indirekte – billede af et sort hul. Lidt af en udfordring, da sorte huller jo i sagens natur er usynlige.

Selve eksistensen af sorte huller blev oprindeligt sandsynliggjort af fysikeren Stephen Hawking, som filmens forskerhold arbejdede sammen med til hans død i 2018. Hawking når også selv at være med i filmen, der har været fire år undervejs.

Black Holes: The Edge of All We Know er velprioriteret- og produceret. Den gør sig store anstrengelser for at forklare de komplekse teorier bag sorte huller, så også publikum uden baggrund i teoretisk fysik kan være med.

Man hører bl.a. om de fremskridt, der sker i forskningen indenfor emnet i disse år – samt om de mange ting, vi ikke ved.

Eksempelvis konstaterer en forsker, at det næppe vil være en holdbar overlevelsesstrategi at komme for tæt på et sort hul, da der herefter kun er én vej. På den anden side vil man muligvis ikke mærke det uigenkaldelige fald, da både én selv og selve rumtiden vil blive strakt ud som et stykke blødt tyggegummi.

Sådan lyder i hvert fald teorien. De ekstreme fysiske omstændigheder gør imidlertid, at vi indenfor en vis afstand fra et sort hul – den såkaldte begivenhedshorisont – hverken kan se eller måle, hvad der faktisk sker.

På denne hjemmeside kan du læse mere om projektet og se traileren til Black Holes: The Edge of All We Know.

Skulle der efterfølgende være appetit på mere, kan det stærkt anbefales at se eller gense Christopher Nolans fremragende ”Interstellar”, der også ligger på Netflix samt på Viaplay.

Filmen er blandt de mest troværdige forsøg på at dramatisere de mulige fysiske implikationer af de p.t. mest accepterede teorier om emnet. Den handler om et hold astronauter, der udnytter at sorte huller måske kan være praktiske, hvis man vil bevæge sig enorme distancer i en fart – men også at det har sin pris.

Det er bestemt værd at bruge de knap tre timer i selskab med bl.a. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine og Matt Damon. Filmen er flot, spændende, rørende og en smule langhåret ­ – men holder man tungen lige i munden, så går det også endda.

Titel: Black Holes: The Edge of All We Know. Kan streames på Netflix

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job