Globalt kæmpe-nedbrud får en lang række hjemmesider til at gå i sort: TV 2, Amazon, Spotify og New York Times er ramt

En globalt nedbrud har fået massevis af hjemmesider til at gå i sort. Flere store nyhedsmedier som TV 2, Financial Times, CNN og The Guardian er ramt. Det samme gør sig gældende for Amazon, Spotify og en række streaming-tjenester, der har problemer med at holde hjemmesiderne ovenvande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Et kollektivt kæmpe-nedbrud udspiller sig netop nu.

Flere hjemmesider tilhørende store nyhedsmedier, sociale medier og andre virksomheder er gået i sort.

Hvad angår medierne, så oplever danske TV 2 og Kristeligt Dagblad, britiske The Guardian og amerikanske Financial Times, Bloomberg, NY Times samt CNN problemer med deres websites.

Det franske nyhedsburau AFP melder ligeledes om nedbrud på Amazons hjemmeside og den britiske regerings hjemmeside.

Nyhedsbureauet Reuters, hvis hjemmeside er funktionsdygtig, skriver, at problemet sandsynligvis udspringer fra den amerikanske cloud-udbyder Fastly, der leverer infrastruktur til meider i hele verden.

Cloud-selskabet oplyser på sin egen driftsside, at fejlen er blevet identificeret og udrettet på nuværende tidspunkt. Årsagen til nedbruddet oplyses ikke.

"Problemet er blevet identificeret og en løsning er blevet anvendt. Kunderne kan opleve øgede svartider imens, de globale services vender tilbage," skriver Fastly.

Ifølge Fastly blev problemet identificeret og løst inden for 59 minutter.

TV 2, hvis hjemmeside igen er oppe, benytter sig ligeledes af Fastlys services til at optimere indhold på siden, skriver mediet selv.

"Det er et af de største og mest omfangsrige nedbrud af digitale services i meget lang tid," siger Kaare Sørensen, redaktionschef på TV2.DK, til TV2.DK.

Tusindvis af brugere melder om fejl
På downdetector.com, der samler indberetninger om nedbrud, vælter det ind fra brugere, der ikke kan tilgå diverse websites.

Her meldes om fejl og nedbrud hos tjenester som CNN, AWS og Spotify.

Brugerne melder ligeledes om problemer hos flere straming-tjenester såsom HBO Max Hulu og YouTube og hos sociale medier som Twitter og Reddit.

Ifølge Downdetector har 20.000 brugere meldt om problemer med Reddits hjemmeside, og omkring 2.000 har meldt om fejl på Amazons website.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S