Globalt kæmpe-nedbrud får en lang række hjemmesider til at gå i sort: TV 2, Amazon, Spotify og New York Times er ramt

En globalt nedbrud har fået massevis af hjemmesider til at gå i sort. Flere store nyhedsmedier som TV 2, Financial Times, CNN og The Guardian er ramt. Det samme gør sig gældende for Amazon, Spotify og en række streaming-tjenester, der har problemer med at holde hjemmesiderne ovenvande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Et kollektivt kæmpe-nedbrud udspiller sig netop nu.

Flere hjemmesider tilhørende store nyhedsmedier, sociale medier og andre virksomheder er gået i sort.

Hvad angår medierne, så oplever danske TV 2 og Kristeligt Dagblad, britiske The Guardian og amerikanske Financial Times, Bloomberg, NY Times samt CNN problemer med deres websites.

Det franske nyhedsburau AFP melder ligeledes om nedbrud på Amazons hjemmeside og den britiske regerings hjemmeside.

Nyhedsbureauet Reuters, hvis hjemmeside er funktionsdygtig, skriver, at problemet sandsynligvis udspringer fra den amerikanske cloud-udbyder Fastly, der leverer infrastruktur til meider i hele verden.

Cloud-selskabet oplyser på sin egen driftsside, at fejlen er blevet identificeret og udrettet på nuværende tidspunkt. Årsagen til nedbruddet oplyses ikke.

"Problemet er blevet identificeret og en løsning er blevet anvendt. Kunderne kan opleve øgede svartider imens, de globale services vender tilbage," skriver Fastly.

Ifølge Fastly blev problemet identificeret og løst inden for 59 minutter.

TV 2, hvis hjemmeside igen er oppe, benytter sig ligeledes af Fastlys services til at optimere indhold på siden, skriver mediet selv.

"Det er et af de største og mest omfangsrige nedbrud af digitale services i meget lang tid," siger Kaare Sørensen, redaktionschef på TV2.DK, til TV2.DK.

Tusindvis af brugere melder om fejl
På downdetector.com, der samler indberetninger om nedbrud, vælter det ind fra brugere, der ikke kan tilgå diverse websites.

Her meldes om fejl og nedbrud hos tjenester som CNN, AWS og Spotify.

Brugerne melder ligeledes om problemer hos flere straming-tjenester såsom HBO Max Hulu og YouTube og hos sociale medier som Twitter og Reddit.

Ifølge Downdetector har 20.000 brugere meldt om problemer med Reddits hjemmeside, og omkring 2.000 har meldt om fejl på Amazons website.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect