USA's senat vedtager tech-investeringer for 250 milliarder dollar til at slå kinesisk konkurrence

Det amerikanske senat har med stort flertal vedtaget en kæmpe tech-pakke i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er med stort flertal stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel, som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

Pakken sender omkring 190 milliarder dollars til styrkelsen af amerikansk teknologi og forskning.

Separat er godkendt 54 milliarder dollar til at øge amerikansk produktion og forskning i halvledere og telekommunikationsudstyr, mens to milliarder dollar er dedikeret til microchip-investeringer, der er brugt af bilproducenter, der har set store mangler og har haft betydelige produktionsnedskæringer.

Det skriver flere medier heriblandt Reuters.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Udover de enorme investeringer i it og teknologi, indeholder lovforslaget en række andre Kina-relaterede punkter.

Blandt andet et forbud mod at downloade den sociale medie-app TikTok på offentlige enheder og en blokering for køb af droner, der er fremstillet og solgt af virksomheder, der bakkes op af den kinesiske regering.

Herudover vil lovpakken give diplomater og taiwansk militær mulighed for at vise deres flag og bære deres uniformer, når de er i USA på offentlige anliggender.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

IT-udvikler til PensionDanmark

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics