USA's senat vedtager tech-investeringer for 250 milliarder dollar til at slå kinesisk konkurrence

Det amerikanske senat har med stort flertal vedtaget en kæmpe tech-pakke i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er med stort flertal stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel, som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

Pakken sender omkring 190 milliarder dollars til styrkelsen af amerikansk teknologi og forskning.

Separat er godkendt 54 milliarder dollar til at øge amerikansk produktion og forskning i halvledere og telekommunikationsudstyr, mens to milliarder dollar er dedikeret til microchip-investeringer, der er brugt af bilproducenter, der har set store mangler og har haft betydelige produktionsnedskæringer.

Det skriver flere medier heriblandt Reuters.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Udover de enorme investeringer i it og teknologi, indeholder lovforslaget en række andre Kina-relaterede punkter.

Blandt andet et forbud mod at downloade den sociale medie-app TikTok på offentlige enheder og en blokering for køb af droner, der er fremstillet og solgt af virksomheder, der bakkes op af den kinesiske regering.

Herudover vil lovpakken give diplomater og taiwansk militær mulighed for at vise deres flag og bære deres uniformer, når de er i USA på offentlige anliggender.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S