USA's senat vedtager tech-investeringer for 250 milliarder dollar til at slå kinesisk konkurrence

Det amerikanske senat har med stort flertal vedtaget en kæmpe tech-pakke i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er med stort flertal stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel, som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

Pakken sender omkring 190 milliarder dollars til styrkelsen af amerikansk teknologi og forskning.

Separat er godkendt 54 milliarder dollar til at øge amerikansk produktion og forskning i halvledere og telekommunikationsudstyr, mens to milliarder dollar er dedikeret til microchip-investeringer, der er brugt af bilproducenter, der har set store mangler og har haft betydelige produktionsnedskæringer.

Det skriver flere medier heriblandt Reuters.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Udover de enorme investeringer i it og teknologi, indeholder lovforslaget en række andre Kina-relaterede punkter.

Blandt andet et forbud mod at downloade den sociale medie-app TikTok på offentlige enheder og en blokering for køb af droner, der er fremstillet og solgt af virksomheder, der bakkes op af den kinesiske regering.

Herudover vil lovpakken give diplomater og taiwansk militær mulighed for at vise deres flag og bære deres uniformer, når de er i USA på offentlige anliggender.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune