Apple på vej med ny funktion: Snart kan du betjene touchskærmen på dit Apple Watch uden at bruge hænderne

En ny funktion til Apple Watch er på vej. Det bliver en især en fordel for folk med funktionsnedsættelse, men kan også bruges af alle andre

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon (Foto: Jesper Lisby)

Senere på året vil Apple lancere en ny funktion til Apple Watch, der kan gøre touchsskærmen overflødig.

Funktionen er egentligt en såkaldt tilgængelighedsfunktion, der henvender sig brugere, som ikke kan betjene urets touchskærm på grund af lammelser, amputationer eller lignende form for handicap.

Hidtil har de været tvunget til eksempelvis at skulle betjene skærmen med deres næse.

Men med den nye funktion, som Apple kalder Assistive Touch, til Apple Watch bliver det muligt at betjene uret med hånd- og fingerbevægelser.

Bruger machine learning og sensorer

Det kan blandt andet lade sig gøre, fordi Apple gør brug af urets indbyggede gyroskop, acceleromer og optiske pulsmåler og kombinerer det med selskabets machine learning-algoritmer.

Du kan således navigere en lille cursor rundt på skærmen ved at bevæge dit håndled, knytte din næve eller lave knibebevægelser med fingrene.

Eksempelvis kan du besvare et opkald ved at knytte din hånd to gange, og skifte menupunkter ved at lave en knibevægelse med fingeren.

Det gør det muligt for Apple Watch at registrere små ændringer i musklernes aktivitet, og på denne måde kan uret registrere det, hvis du eksempelvis knytter din næve eller samler pege- og tommelfinger.

Kan bruges af alle

Apple oplyser, at den nye funktion kommer først senere i 2021. Men selvom den henvender sig til folk med funktionsnedsættelser vil alle kunne aktivere den, og den kan måske også være brugbar, selvom du ikke har en permanent funktionsnedsættelse.

Måske kan du også bruge funktionen, hvis du har en brækket arm, eller måske er det blot praktisk, når du skubber en barnevogn, sidder på cyklen eller går tur med hunden.

Vi har også tidligere set, at nye Apple funktioner er blevet introduceret som tilgængeligheds-funktioner, og senere er blevet udrullet som funktioner til alle brugere. Det er eksempelvis sket med understøttelse af mus og trackpad til iPad-brugere.

Herunder kan du se hvordan AssistiveTouch fungerer:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S