Microsoft langer ud efter amerikanske efterretningstjenester: Hemmelig adgang til data skader vores forretning

Chefjurist i Microsoft, Brad Smith, langer ud efter de amerikanske myndigheders mulighed for i al hemmelighed at få adgang til brugeres data. Det skader Microsofts forretning i Europa, siger han.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

Det skader Microsofts forretning, når amerikanske efterretningstjenester i al hemmelig kan kræve at få udleveret data om cloud-udbydernes kunder.

Sådan lyder kritikken fra direktør og chefjurist hos Microsoft Brad Smith.

Kritikken fra Microsoft-veteranen kommer i lyset af en større diskussion om amerikanske myndigheders adgang til EU-borgeres data gennem cloud-udbydere.

Det har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-tjenester, og den diskussion kaster Brad Smith sig nu ind i.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Problemet opstår fordi, amerikanske myndigheder har krav på at få udleveret data om kunderne på de amerikanske cloud-platforme uden, at kunderne får noget at vide. Det er på kant med de EU-reglerne og skaber altså store problemer for Microsoft, lyder det nu.

Bard Smith mener derfor, at den amerikanske regering bør ændre loven, så kunderne bliver informeret, når deres data bliver udleveret til en amerikansk myndighed.

“Hvis vi ikke sikrer det, så underminerer vi vores lands fundementale frihedsrettigheder og ærligt talt, så placerer det os i it-branchen midt i det hele,” siger Brad Smith ifølge mediet.

Han tror på, at der kommer afgørende, ny lovgivning fra både USA og EU i løbet af den kommende tid. Det er endda nødvendigt, hvis Microsoft skal få succes i Europa, mener han

“De (EU, red.) vil have garanti for, at den amerikansk regering ikke beder en amerikansk domstol om at amerikanske virksomheder skal udlevere data om europærere, og indtil det er på plads, holder det grundlæggende, som vi ser det, it-branchen tilbage i Europa.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S