Microsoft langer ud efter amerikanske efterretningstjenester: Hemmelig adgang til data skader vores forretning

Chefjurist i Microsoft, Brad Smith, langer ud efter de amerikanske myndigheders mulighed for i al hemmelighed at få adgang til brugeres data. Det skader Microsofts forretning i Europa, siger han.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

Det skader Microsofts forretning, når amerikanske efterretningstjenester i al hemmelig kan kræve at få udleveret data om cloud-udbydernes kunder.

Sådan lyder kritikken fra direktør og chefjurist hos Microsoft Brad Smith.

Kritikken fra Microsoft-veteranen kommer i lyset af en større diskussion om amerikanske myndigheders adgang til EU-borgeres data gennem cloud-udbydere.

Det har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-tjenester, og den diskussion kaster Brad Smith sig nu ind i.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Problemet opstår fordi, amerikanske myndigheder har krav på at få udleveret data om kunderne på de amerikanske cloud-platforme uden, at kunderne får noget at vide. Det er på kant med de EU-reglerne og skaber altså store problemer for Microsoft, lyder det nu.

Bard Smith mener derfor, at den amerikanske regering bør ændre loven, så kunderne bliver informeret, når deres data bliver udleveret til en amerikansk myndighed.

“Hvis vi ikke sikrer det, så underminerer vi vores lands fundementale frihedsrettigheder og ærligt talt, så placerer det os i it-branchen midt i det hele,” siger Brad Smith ifølge mediet.

Han tror på, at der kommer afgørende, ny lovgivning fra både USA og EU i løbet af den kommende tid. Det er endda nødvendigt, hvis Microsoft skal få succes i Europa, mener han

“De (EU, red.) vil have garanti for, at den amerikansk regering ikke beder en amerikansk domstol om at amerikanske virksomheder skal udlevere data om europærere, og indtil det er på plads, holder det grundlæggende, som vi ser det, it-branchen tilbage i Europa.”

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S