Microsoft langer ud efter amerikanske efterretningstjenester: Hemmelig adgang til data skader vores forretning

Chefjurist i Microsoft, Brad Smith, langer ud efter de amerikanske myndigheders mulighed for i al hemmelighed at få adgang til brugeres data. Det skader Microsofts forretning i Europa, siger han.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

Det skader Microsofts forretning, når amerikanske efterretningstjenester i al hemmelig kan kræve at få udleveret data om cloud-udbydernes kunder.

Sådan lyder kritikken fra direktør og chefjurist hos Microsoft Brad Smith.

Kritikken fra Microsoft-veteranen kommer i lyset af en større diskussion om amerikanske myndigheders adgang til EU-borgeres data gennem cloud-udbydere.

Det har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-tjenester, og den diskussion kaster Brad Smith sig nu ind i.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Problemet opstår fordi, amerikanske myndigheder har krav på at få udleveret data om kunderne på de amerikanske cloud-platforme uden, at kunderne får noget at vide. Det er på kant med de EU-reglerne og skaber altså store problemer for Microsoft, lyder det nu.

Bard Smith mener derfor, at den amerikanske regering bør ændre loven, så kunderne bliver informeret, når deres data bliver udleveret til en amerikansk myndighed.

“Hvis vi ikke sikrer det, så underminerer vi vores lands fundementale frihedsrettigheder og ærligt talt, så placerer det os i it-branchen midt i det hele,” siger Brad Smith ifølge mediet.

Han tror på, at der kommer afgørende, ny lovgivning fra både USA og EU i løbet af den kommende tid. Det er endda nødvendigt, hvis Microsoft skal få succes i Europa, mener han

“De (EU, red.) vil have garanti for, at den amerikansk regering ikke beder en amerikansk domstol om at amerikanske virksomheder skal udlevere data om europærere, og indtil det er på plads, holder det grundlæggende, som vi ser det, it-branchen tilbage i Europa.”

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job