Max Schrems: Derfor vil USA altid kunne få adgang til Microsoft-data i EU

Microsoft lover ikke at flytte europæiske data til USA. Men én afgørende lov står i vejen for dette, mener aktivisten og advokaten Max Schrems. Og den lov kan ikke ændres af EU.

Artikel top billede

Den østrigske advokst og data-aktivist Maximillian Schrems mener ikke, at Microsofts løfte om, at al data der lagres i EU bliver i EU fra 2022, kan sikres.

Det, der står i vejen, er en afgørende lov, som EU ikke kan rykke på, og som er ligeglad med GDPR.

Uanset hvor mange servere Microsoft stiller op indenfor EU, og hvor meget data, der ikke bliver overvåget gennem søkabler, så er Microsoft en amerikansk virksomhed.

Og det faktum spænder ben. For USA har også føderal lov forkortet med fire bogstaver, der sikrer den amerikanske regering at kunne bede private virksomheder om at udlevere data om deres kunder.

FISA hedder loven, og den er ifølge Max Schrems ikke til at komme udenom.

"Efter min forståelse ville der stadig være direkte adgang til data og nøgler fra USA i denne nye Microsoft-opsætning. Dette betyder, at data stadig falder ind under FISA-loven og derfor skal gives til amerikanske myndigheder, når de bliver anmodet om det. Det skaber et udstillingsvindue, når det kommer til National Security Agency [NSA] overvågning," siger Max Schrems til The Register.

Når data bliver overført, fordi amerikanske myndigheder har bedt Microsoft om at udlevere dette, så er der ikke længere tale om dét som i GDPR-direktivet kaldes "overførsel til tredje land".

Forskellen ligger i at transaktionen ikke sker på foranledning af en databehandler, ifølge formand for Rådet for Digital Sikkerhed Henning Mortensen:

"Hvis en amerikansk domstol kigger ind i de her data eller får adgang til data via overvågning af søkablerne, så er det masseovervågning. Men at en amerikanske domstol, beder om at se de her data, hvorefter Microsoft skal tage stilling til det, så er det ikke masseovervågning og noget andet end dét kapitel V berører," forklarede han til Computerworld i sidste uge.

Læs mere om Henning Mortensens analyse af Microsofts løfte her: Efter Microsofts løfte om at holde data i Europa: "Der falder et stengærde af bekymring fra hjerterne hos alle europæiske dataansvarlige"

Men uanset regler, så er det et problem for de europæiske virksomheder, at de aldrig kan vide sig sikre på, om deres data ender under amerikansk lup.

Databeskyttelses-, fortroligheds- og sikkerhedsspecialist Owen Sayers erklærer sig enig i Schrems vurdering af, at Microsofts planer ikke gør det store for at løse problemer med NSA-adgang i henhold til gældende amerikansk lovgivning.

Han pegede også på, at meddelelsen udgør en stiltiende indrømmelse af, at Microsoft allerede rutinemæssigt behandlede personlige EU-data uden for EU.

Læs også: Hvad kommer Microsofts løfte om at holde data i EU til at betyde for de danske kunder? Se Microsofts svar til os

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS