Pär Fors stempler ind som ny CEO hos NNIT: Her er hans første store opgaver som topchef

Mandag rykkede Pär Fors ind på hjørnekontoret hos NNIT. Efter 14 år med Per Kogut ved roret har den 55-årige svensker nu taget over. Med en masse international erfaring i rygsækken skal han nu tage konsulenthuset til næste niveau. "Når man er ny som mig, så kan man stille dumme spørgsmål. Det er en god mulighed, der ikke bør gå til spilde," siger han til Computerworld.

Artikel top billede

Pär Fors, nyslået CEO i NNIT. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mød den nye topchef for NNIT her
  • Hvilken erfaring han kommer med
  • Indblik i hans ledelsesstil
  • Hvilke kæpheste Pär Fors kommer ind med
1.530
7:45 min
Pär Fors allerførste opgave som CEO for NNIT blev udført foran et rullende kamera.

Mandag morgen klokken 08.00 optog konsulenthuset en hilsen fra den nye svenske topchef, der blev distribueret til konsulenthusets 3.000 ansatte fordelt i de forskellige verdenshjørner.

Seancen blev optaget på Pär Fors nye kontor på fjerde sal i konsulenthuset hovedkontor i Søborg.

Det er selv samme kontor, der har tilhørt Per Kogut gennem 14 år, indtil NNIT's bestyrelse besluttede, at det var på tide med et vagtskifte i topledelsen.

Med udførelsen af en videohilsen til medarbejderskaren, afholdelsen af første møde med lederteamet og en tur rundt og hilse på de ansatte, som var mødt ind, var Pär Fors stemplet ind som ny topchef.

Computerworld møder den nyslåede direktør tirsdag på direktørens anden officielle arbejdsdag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job