Pär Fors stempler ind som ny CEO hos NNIT: Her er hans første store opgaver som topchef

Mandag rykkede Pär Fors ind på hjørnekontoret hos NNIT. Efter 14 år med Per Kogut ved roret har den 55-årige svensker nu taget over. Med en masse international erfaring i rygsækken skal han nu tage konsulenthuset til næste niveau. "Når man er ny som mig, så kan man stille dumme spørgsmål. Det er en god mulighed, der ikke bør gå til spilde," siger han til Computerworld.

Artikel top billede

Pär Fors, nyslået CEO i NNIT. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Mød den nye topchef for NNIT her
  • Hvilken erfaring han kommer med
  • Indblik i hans ledelsesstil
  • Hvilke kæpheste Pär Fors kommer ind med
1.530
7:45 min
Pär Fors allerførste opgave som CEO for NNIT blev udført foran et rullende kamera.

Mandag morgen klokken 08.00 optog konsulenthuset en hilsen fra den nye svenske topchef, der blev distribueret til konsulenthusets 3.000 ansatte fordelt i de forskellige verdenshjørner.

Seancen blev optaget på Pär Fors nye kontor på fjerde sal i konsulenthuset hovedkontor i Søborg.

Det er selv samme kontor, der har tilhørt Per Kogut gennem 14 år, indtil NNIT's bestyrelse besluttede, at det var på tide med et vagtskifte i topledelsen.

Med udførelsen af en videohilsen til medarbejderskaren, afholdelsen af første møde med lederteamet og en tur rundt og hilse på de ansatte, som var mødt ind, var Pär Fors stemplet ind som ny topchef.

Computerworld møder den nyslåede direktør tirsdag på direktørens anden officielle arbejdsdag.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS