Morgen-briefing: Forbrugerombudsmanden: Ulovligt at kræve tag af personer i Facebook-kampagner / Nye momsregler for nethandel 1. juli / Jeff Bezos ekskone forærer 2,7 milliarder dollar væk

Forbrugerombudsmanden: Ulovligt at kræve tag af personer i Facebook-kampagner. Nye momsregler for nethandel 1. juli. Jeff Bezos ekskone forærer 2,7 milliarder dollar væk. Trump krævede oplysninger fra Apple om politiske modstandere. Ny app tager kampen op mod betalingsterminaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen til endnu en morgen-briefing denne onsdag morgen, hvor vi lægger ud med et kig på konkurrencer på Facbook. Der er nemlig grund til at træde varsomt, hvis man ikke vil ende med en politianmeldelse.

Det er endnu engang Jakob Schjoldager, der sidder bag tasterne her til morgen.

Forbrugerombudsmanden: Ulovligt at kræve tag af personer i Facebook-kampagner

Virksomheder må ikke kræve, at man tagger sine venner i opslag på sociale medier for at deltage i en konkurrence.

Det slår Ombudsmanden fast i en sag, hvor en dansk cafe er blevet anmeldt til politiet for netop at gøre det. Ifølge Ombudsmanden er det et brud på spamforbuddet i markedsføringsloven.

Cafeen havde startet 12 konkurrencer på Facebook, hvor man skulle tagge en person man ville dele præmien med.

Det resulterede i mere end 3.000 notifikationer til de brugere, der var blevet tagget af andre i konkurrencen, og det er altså ulovligt.

“Ifølge markedsføringsloven har enhver ret til selv at bestemme, hvem de vil modtage reklame fra, og derfor må en virksomhed ikke sende for eksempel notifikationer på sociale medier uden først at indhente modtagerens samtykke til det. Virksomheder må heller ikke få andre til det på virksomhedens vegne. At de sociale medier giver nem adgang til det, gør det ikke lovligt for virksomhederne,” lyder det fra Ombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen.

Forbrugerombudsmanden havde tidligere gjort cafeen opmærksom på, at markedsføringslovens forbud mod spam også gælder for virksomhedens konkurrencer på sociale medier.

Alligevel fortsatte cafeen med at oprette konkurrencer, hvor det var praksis, og derfor er virksomheden nu blevet politianmeldt.

Du kan læse hele afgørelsen på Forbrugerombudsmandens hjemmeside.

Nye momsregler for nethandel 1. juli

1. juli er det slut med at købe billige pakker på nettet uden for EU og slippe for moms og transportgebyr.

Fremover er det også pakker under 80 kroner, der skal betales moms og afgifter af. Derfor er Konkurrence og Forbrugerstyrelsenklar med en række råd til de nye regler.

“Når du handler på nettet, er det først og fremmest en rigtig god idé at undersøge, hvem du handler med, og hvor butikken hører hjemme. Om muligt tjek også, hvilket land varerne bliver sendt fra. Det kan have betydning for prisen, du i sidste ende skal betale, da der kan komme told, moms og gebyr til transportøren oven i prisen, hvis varen sendes fra et land uden for EU,” siger Leder af Forbruger Europa, Lars Arent.

Du finder hele guiden på Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens hjemmeside.

Jeff Bezos ekskone forærer 2,7 milliarder dollar væk

Amazonstifteren Jeff Bezos ekskone MacKenzie Scott har endnu engang valgt at forære en del af sin enorme formue til velgørenhed.

Denne gang drejer det sig om 2,7 milliarder dollar eller hvad der svarer til godt 16 milliarder danske kroner, skriver CNBC.

Den store pengesum, som MacKenzie Scott sidder på, skyldes især hendes ægteskabt til Amazon-stifteren. Da parret blev skilt i 2019, beholdt hun fire procent af aktierne i Amazon.

Det giver hende en anslået formue på 59 milliarder dollar, og gjorde hende samtidig til en af verdens rigeste kvinder.

Trump krævede oplysninger fra Apple om politiske modstandere

Det amerikanske justitsministerium har indledt en sag, der skal se nærmere på, den tidligere Trump-administrations forsøg på at opfange data om politiske modstandere.

Medlemmer af tidligere præsident Donald Trumps administration skulle ifølge The New York Times have forsøgt at finde ud af, hvem der lækkede oplysninger til pressen.

Det skete ved, at justitsministerium under Donald Trumps ledelse pressede it-giganten Apple til at udlevere oplysninger om politiske modstandere.

Sagens skal nu undersøges af ministeriet efter der er blevet skiftet ud på præsidentposten for at finde frem til hvem, der har været involveret i sagen.

Ny app tager kampen op mod betalingsterminaler

Virksomheden Vibrant lancerer en ny betalingsapp, der skal udfordre de traditionelle betalingsterminaler.

Målet er at hjælpe de mindre erhvervsdrivende, fortæller stifterne bag selskabet til Børsen.

“Vi har knoklet for at få det klart, til at verden skulle åbne op igen. Vi er særligt relevante for turismen og den række små forretninger, som i dag tager imod Mobilepay. Det kan udenlandske turister ikke benytte, og der mangler derfor et alternativ til den klassiske betalingsterminal,” siger Kasper Enggaard Krog, administrerende direktør og medstifter af Vibrant til avisen.

Appen kan tages i brug allerede fra tirsdag i næste uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job