Artikel top billede

(Foto: Pony.ai)

Kinesiske robot-taxaselskab vil debutere internationalt i 2022

Det kinesiske robotaxa-selskabet Pony.ai satser på at søsætte sin første internationale flåde en gang i næste år.

Der er ikke længe til, at det kinesiske robot-taxaselskab Pony.ai debuterer på den internationale scene.

Efter at have kørt i hjembyen Guangzhou i Kina i en rum tid, satser selskabet på at trille første gang udenfor det store land i øst en gang i 2022, det skriver netmediet Techcrunch.

Selskabets kommercielle debut bliver i den amerikanske delstat Californien.

Pony.ai er allerede nu i færd med at afprøve sin teknologi på offentlige vej i de californiske byer Fremont og Milpitas, mens der satses på at afprøves betalt taxa-kørsel med en flåde på seks førerløse taxaer inden udgangen af sommeren i byen Irvine.

Juridiske udfordringer

Inden tjenesten kan få sin brede debut, ligger flere juridiske udfordringer forude. For at kunne drive førerløse taxaer, skal der indhentes tilladelser fra en stribe myndigheder heriblandt ’California Department of Motor Vehicles’ og ’California Public Utilities Commission’ samt det amerikanske motortilsyn.

I USA alene har 55 selskaber søgt om særtilladelser til at prøvekøre med førerløse biler, mens kun et enkelt selskab, amerikanske Nuro, indtil videre har fået tilladelse til kommerciel udnyttelse af førerløse køretøjer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere