Kinesiske robot-taxaselskab vil debutere internationalt i 2022

Det kinesiske robotaxa-selskabet Pony.ai satser på at søsætte sin første internationale flåde en gang i næste år.

Artikel top billede

(Foto: Pony.ai)

Der er ikke længe til, at det kinesiske robot-taxaselskab Pony.ai debuterer på den internationale scene.

Efter at have kørt i hjembyen Guangzhou i Kina i en rum tid, satser selskabet på at trille første gang udenfor det store land i øst en gang i 2022, det skriver netmediet Techcrunch.

Selskabets kommercielle debut bliver i den amerikanske delstat Californien.

Pony.ai er allerede nu i færd med at afprøve sin teknologi på offentlige vej i de californiske byer Fremont og Milpitas, mens der satses på at afprøves betalt taxa-kørsel med en flåde på seks førerløse taxaer inden udgangen af sommeren i byen Irvine.

Juridiske udfordringer

Inden tjenesten kan få sin brede debut, ligger flere juridiske udfordringer forude. For at kunne drive førerløse taxaer, skal der indhentes tilladelser fra en stribe myndigheder heriblandt ’California Department of Motor Vehicles’ og ’California Public Utilities Commission’ samt det amerikanske motortilsyn.

I USA alene har 55 selskaber søgt om særtilladelser til at prøvekøre med førerløse biler, mens kun et enkelt selskab, amerikanske Nuro, indtil videre har fået tilladelse til kommerciel udnyttelse af førerløse køretøjer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen