Microsoft slipper nye sikkerhedspakker ud til Android og iPhone

Microsoft er ude med en stor overhaling til sin Defender for Endpoint apps til smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske software-gigant er ude med en overhaling til sin smartphone-sikkerhedspakke, Microsoft Defender for Endpoint – også tidligere kendt som Defender ATP.

Med denne ombord på mobilen, kan ansatte og medarbejdere tilgå data fra virksomheden eller organisationens netværket på sikret vis.

Overhaling er både ude til Android og iOS økosystemerne.

Med opdateringen følger et revideret look, Jailbreak-detektion samt mobil udrulning for enheder som ikke er rullet ind i Microsofts Intune MDM (Mobile Device Managment) service til mobile enheder, skriver ZDnet.

”Med denne opdatering kan Microsoft Defender for Endpoint beskytte organisaioners data indenfor en beskyttet applikation, for de der ikke bruger MDM-men i stedet benytter Intune til at administrere enheder,” oplyser Microsoft på sin blog.

Microsoft Defender for Endpoint har siden april måned eksisteret som en sikkerhedsløsning til en rig stribe enheder som er udenfor et sikret netværk. Defender for Endpoint er nu ude til Windows, Linux, MacOS, iOS og Android samt netværksenheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job