Microsoft slipper nye sikkerhedspakker ud til Android og iPhone

Microsoft er ude med en stor overhaling til sin Defender for Endpoint apps til smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske software-gigant er ude med en overhaling til sin smartphone-sikkerhedspakke, Microsoft Defender for Endpoint – også tidligere kendt som Defender ATP.

Med denne ombord på mobilen, kan ansatte og medarbejdere tilgå data fra virksomheden eller organisationens netværket på sikret vis.

Overhaling er både ude til Android og iOS økosystemerne.

Med opdateringen følger et revideret look, Jailbreak-detektion samt mobil udrulning for enheder som ikke er rullet ind i Microsofts Intune MDM (Mobile Device Managment) service til mobile enheder, skriver ZDnet.

”Med denne opdatering kan Microsoft Defender for Endpoint beskytte organisaioners data indenfor en beskyttet applikation, for de der ikke bruger MDM-men i stedet benytter Intune til at administrere enheder,” oplyser Microsoft på sin blog.

Microsoft Defender for Endpoint har siden april måned eksisteret som en sikkerhedsløsning til en rig stribe enheder som er udenfor et sikret netværk. Defender for Endpoint er nu ude til Windows, Linux, MacOS, iOS og Android samt netværksenheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S