Microsoft slipper nye sikkerhedspakker ud til Android og iPhone

Microsoft er ude med en stor overhaling til sin Defender for Endpoint apps til smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske software-gigant er ude med en overhaling til sin smartphone-sikkerhedspakke, Microsoft Defender for Endpoint – også tidligere kendt som Defender ATP.

Med denne ombord på mobilen, kan ansatte og medarbejdere tilgå data fra virksomheden eller organisationens netværket på sikret vis.

Overhaling er både ude til Android og iOS økosystemerne.

Med opdateringen følger et revideret look, Jailbreak-detektion samt mobil udrulning for enheder som ikke er rullet ind i Microsofts Intune MDM (Mobile Device Managment) service til mobile enheder, skriver ZDnet.

”Med denne opdatering kan Microsoft Defender for Endpoint beskytte organisaioners data indenfor en beskyttet applikation, for de der ikke bruger MDM-men i stedet benytter Intune til at administrere enheder,” oplyser Microsoft på sin blog.

Microsoft Defender for Endpoint har siden april måned eksisteret som en sikkerhedsløsning til en rig stribe enheder som er udenfor et sikret netværk. Defender for Endpoint er nu ude til Windows, Linux, MacOS, iOS og Android samt netværksenheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS