Microsoft slipper nye sikkerhedspakker ud til Android og iPhone

Microsoft er ude med en stor overhaling til sin Defender for Endpoint apps til smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske software-gigant er ude med en overhaling til sin smartphone-sikkerhedspakke, Microsoft Defender for Endpoint – også tidligere kendt som Defender ATP.

Med denne ombord på mobilen, kan ansatte og medarbejdere tilgå data fra virksomheden eller organisationens netværket på sikret vis.

Overhaling er både ude til Android og iOS økosystemerne.

Med opdateringen følger et revideret look, Jailbreak-detektion samt mobil udrulning for enheder som ikke er rullet ind i Microsofts Intune MDM (Mobile Device Managment) service til mobile enheder, skriver ZDnet.

”Med denne opdatering kan Microsoft Defender for Endpoint beskytte organisaioners data indenfor en beskyttet applikation, for de der ikke bruger MDM-men i stedet benytter Intune til at administrere enheder,” oplyser Microsoft på sin blog.

Microsoft Defender for Endpoint har siden april måned eksisteret som en sikkerhedsløsning til en rig stribe enheder som er udenfor et sikret netværk. Defender for Endpoint er nu ude til Windows, Linux, MacOS, iOS og Android samt netværksenheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S