Nu skal det være nemmere at skifte internetudbyder: Nye regler på vej

Det skal være langt lettere at skifte bredbåndsselskab, mener Energistyrelsen, der lige nu arbejder på nye regler for kundeskifte. De kan allerede træde i kraft ved årsskiftet.

Artikel top billede

Energistyrelsen er i fuld gang med at se på, hvordan man kan gøre det lettere for kunderne at skifte internetudbyder.

Over de kommende uger holder styrelsen en række møder med interessenter, der skal munde ud i nye og klare regler for skifte af bredbåndsudbyder.

Det skriver Finans.

Næsten 2,6 millioner husstande og virksomheder har i dag en bredbåndsforbindelse.

På mobilområdet er det i dag en ren ekspeditionssag at skifte selskab, men på bredbåndsmarkedet risikerer kunder at blive fanget mellem to selskaber.

I længere tid har Telebranchen forsøgt at få indgået en frivillig aftale på området, men det er nu opgivet, hvorfor Energistyrelsen nu vil gøre det selv.

Flere bredbåndsudbydere er positive over for det nye tiltag fra Energistyrelsen, mens man hos Nuuday hellere havde set, at der var indgået en aftale i branchen.

"Vi havde naturligvis gerne set, at man var nået til enighed i branchen om en fælles proces for skift af bredbåndsudbyder," siger strategidirektør Christian Morgan til Finans.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura