Nu skal det være nemmere at skifte internetudbyder: Nye regler på vej

Det skal være langt lettere at skifte bredbåndsselskab, mener Energistyrelsen, der lige nu arbejder på nye regler for kundeskifte. De kan allerede træde i kraft ved årsskiftet.

Artikel top billede

Energistyrelsen er i fuld gang med at se på, hvordan man kan gøre det lettere for kunderne at skifte internetudbyder.

Over de kommende uger holder styrelsen en række møder med interessenter, der skal munde ud i nye og klare regler for skifte af bredbåndsudbyder.

Det skriver Finans.

Næsten 2,6 millioner husstande og virksomheder har i dag en bredbåndsforbindelse.

På mobilområdet er det i dag en ren ekspeditionssag at skifte selskab, men på bredbåndsmarkedet risikerer kunder at blive fanget mellem to selskaber.

I længere tid har Telebranchen forsøgt at få indgået en frivillig aftale på området, men det er nu opgivet, hvorfor Energistyrelsen nu vil gøre det selv.

Flere bredbåndsudbydere er positive over for det nye tiltag fra Energistyrelsen, mens man hos Nuuday hellere havde set, at der var indgået en aftale i branchen.

"Vi havde naturligvis gerne set, at man var nået til enighed i branchen om en fælles proces for skift af bredbåndsudbyder," siger strategidirektør Christian Morgan til Finans.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice