Nu skal det være nemmere at skifte internetudbyder: Nye regler på vej

Det skal være langt lettere at skifte bredbåndsselskab, mener Energistyrelsen, der lige nu arbejder på nye regler for kundeskifte. De kan allerede træde i kraft ved årsskiftet.

Artikel top billede

Energistyrelsen er i fuld gang med at se på, hvordan man kan gøre det lettere for kunderne at skifte internetudbyder.

Over de kommende uger holder styrelsen en række møder med interessenter, der skal munde ud i nye og klare regler for skifte af bredbåndsudbyder.

Det skriver Finans.

Næsten 2,6 millioner husstande og virksomheder har i dag en bredbåndsforbindelse.

På mobilområdet er det i dag en ren ekspeditionssag at skifte selskab, men på bredbåndsmarkedet risikerer kunder at blive fanget mellem to selskaber.

I længere tid har Telebranchen forsøgt at få indgået en frivillig aftale på området, men det er nu opgivet, hvorfor Energistyrelsen nu vil gøre det selv.

Flere bredbåndsudbydere er positive over for det nye tiltag fra Energistyrelsen, mens man hos Nuuday hellere havde set, at der var indgået en aftale i branchen.

"Vi havde naturligvis gerne set, at man var nået til enighed i branchen om en fælles proces for skift af bredbåndsudbyder," siger strategidirektør Christian Morgan til Finans.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job