Nu skal det være nemmere at skifte internetudbyder: Nye regler på vej

Det skal være langt lettere at skifte bredbåndsselskab, mener Energistyrelsen, der lige nu arbejder på nye regler for kundeskifte. De kan allerede træde i kraft ved årsskiftet.

Artikel top billede

Energistyrelsen er i fuld gang med at se på, hvordan man kan gøre det lettere for kunderne at skifte internetudbyder.

Over de kommende uger holder styrelsen en række møder med interessenter, der skal munde ud i nye og klare regler for skifte af bredbåndsudbyder.

Det skriver Finans.

Næsten 2,6 millioner husstande og virksomheder har i dag en bredbåndsforbindelse.

På mobilområdet er det i dag en ren ekspeditionssag at skifte selskab, men på bredbåndsmarkedet risikerer kunder at blive fanget mellem to selskaber.

I længere tid har Telebranchen forsøgt at få indgået en frivillig aftale på området, men det er nu opgivet, hvorfor Energistyrelsen nu vil gøre det selv.

Flere bredbåndsudbydere er positive over for det nye tiltag fra Energistyrelsen, mens man hos Nuuday hellere havde set, at der var indgået en aftale i branchen.

"Vi havde naturligvis gerne set, at man var nået til enighed i branchen om en fælles proces for skift af bredbåndsudbyder," siger strategidirektør Christian Morgan til Finans.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S