Rusland vil tvinge amerikanske tech-giganter til at åbne lokale kontorer i landet

Blokering fra det russiske internet og udelukkelse i søgeresultaterne er straffen til de tech-giganter, der ikke efterkommer den nye lov, som det russiske parlaments underhus netop har vedtaget.

Artikel top billede

(Foto: Adem AY via Unsplash)

Inden januar 2022 skal amerikanske tech-giganter som Google, Facebook og Twitter have åbnet lokale kontorer i Rusland, hvis de vil undgå at blive straffet kommercielt. Dét har russiske lovgivere vedtaget i dag.

Det skriver Reuters.

De senste måneder har Rusland slået hårdt ned på internet-selskaberne.

Blandt andet har landet blokeret Twitters internettrafik siden marts i år som straf for, at det sociale medie ikke har slettet indhold, som Moskva mener er forbudt.

Den nye lovgvning kræver af udenlandske websteder med mere end en halv million daglige brugere i Rusland, at disse opretter en lokal filial eller russisk juridisk enhed.

De websteder, der ikke overholder disse krav, vil blive markeret som ikke-kompatible på søgemaskiner.

Derudover kan de risikere at blive udelukket fra søgemaskinens resultater og forbydes desuden at annoncere i Rusland og for russere, skriver det russiske parlament på sin hjemmeside.

Lovforslaget venter endnu på godkendelse af parlamentet, og Ruslands præsident Vladimir Putin skal sætte sin underskrift på det, før det bliver til lov.

Det forventes at ske snart.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S