Rusland vil tvinge amerikanske tech-giganter til at åbne lokale kontorer i landet

Blokering fra det russiske internet og udelukkelse i søgeresultaterne er straffen til de tech-giganter, der ikke efterkommer den nye lov, som det russiske parlaments underhus netop har vedtaget.

Artikel top billede

(Foto: Adem AY via Unsplash)

Inden januar 2022 skal amerikanske tech-giganter som Google, Facebook og Twitter have åbnet lokale kontorer i Rusland, hvis de vil undgå at blive straffet kommercielt. Dét har russiske lovgivere vedtaget i dag.

Det skriver Reuters.

De senste måneder har Rusland slået hårdt ned på internet-selskaberne.

Blandt andet har landet blokeret Twitters internettrafik siden marts i år som straf for, at det sociale medie ikke har slettet indhold, som Moskva mener er forbudt.

Den nye lovgvning kræver af udenlandske websteder med mere end en halv million daglige brugere i Rusland, at disse opretter en lokal filial eller russisk juridisk enhed.

De websteder, der ikke overholder disse krav, vil blive markeret som ikke-kompatible på søgemaskiner.

Derudover kan de risikere at blive udelukket fra søgemaskinens resultater og forbydes desuden at annoncere i Rusland og for russere, skriver det russiske parlament på sin hjemmeside.

Lovforslaget venter endnu på godkendelse af parlamentet, og Ruslands præsident Vladimir Putin skal sætte sin underskrift på det, før det bliver til lov.

Det forventes at ske snart.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse