Rusland vil tvinge amerikanske tech-giganter til at åbne lokale kontorer i landet

Blokering fra det russiske internet og udelukkelse i søgeresultaterne er straffen til de tech-giganter, der ikke efterkommer den nye lov, som det russiske parlaments underhus netop har vedtaget.

Artikel top billede

(Foto: Adem AY via Unsplash)

Inden januar 2022 skal amerikanske tech-giganter som Google, Facebook og Twitter have åbnet lokale kontorer i Rusland, hvis de vil undgå at blive straffet kommercielt. Dét har russiske lovgivere vedtaget i dag.

Det skriver Reuters.

De senste måneder har Rusland slået hårdt ned på internet-selskaberne.

Blandt andet har landet blokeret Twitters internettrafik siden marts i år som straf for, at det sociale medie ikke har slettet indhold, som Moskva mener er forbudt.

Den nye lovgvning kræver af udenlandske websteder med mere end en halv million daglige brugere i Rusland, at disse opretter en lokal filial eller russisk juridisk enhed.

De websteder, der ikke overholder disse krav, vil blive markeret som ikke-kompatible på søgemaskiner.

Derudover kan de risikere at blive udelukket fra søgemaskinens resultater og forbydes desuden at annoncere i Rusland og for russere, skriver det russiske parlament på sin hjemmeside.

Lovforslaget venter endnu på godkendelse af parlamentet, og Ruslands præsident Vladimir Putin skal sætte sin underskrift på det, før det bliver til lov.

Det forventes at ske snart.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network