Wi-Fi og GSM giver mega-hotspot i Taiwan

Et ambitiøst projekt skal dække hele Taiwan i et stort trådløst netværk i 2008. Wi-Fi-netværket skal bindes sammen med mobilstandarden GSM, og det betyder at Taiwan bliver verdens mest omfattende trådløse område.

Den taiwanske regering har netop løftet sløret for en yderst ambitiøs plan, der skal gøre den kinesiske kapitalist-ø trådløs i den helt store stil.

Ti byer i Taiwan vil få et usynligt tæppe vævet sammen af trådløse lokalnet, også kendt som WLAN, og mobilstandarden GSM. Det er planen at begynde med de tre hovedbyer Taipei, Taichung og Kaoshiung næste år.

Når netværket er fuldt udbygget, regner regeringen med, at der vil være mindst 4 millioner mobilabonnenter, som vil benytte sig af nye dual-mode telefoner, der både fungerer på GSM og WLAN.

Taiwan havde 13,3 millioner fastnet-telefoner og 25 millioner mobiltelefoner i 2003.

3G er ikke nok

Projektet går under navnet M-Taiwan og skal arbejde for at udbrede både trådløst og almindeligt bredbånd i Taiwan. Det skal samtidig fungere som løftestang for landets elektronik-industri.

Der vil blive udviklet en række nye tjenester, der skal udnytte det faktum, at taiwanerne får adgang til bredbånd på farten. Det har allerede nu givet sig udslag i tv-produkter, musiktjenester med mere.

At bruge WLAN til dette frem for 3G-telefoni vil ikke alene blive billigere, det vil også øge båndbredden. Derfor kaldes denne del af projektet for IB3G ? Internet Beyond 3G.

I september præsenterede den amerikanske storby Philadelphia i staten Pennsylvania et lignende projekt, men M-Taiwan bliver både større og mere omfattende, da de enkelte byer bliver bundet sammen ved hjælp af GSM.

M-Taiwan kommer til at koste små 6,5 milliarder kroner mod Philadelphias godt 59 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job