Wi-Fi og GSM giver mega-hotspot i Taiwan

Et ambitiøst projekt skal dække hele Taiwan i et stort trådløst netværk i 2008. Wi-Fi-netværket skal bindes sammen med mobilstandarden GSM, og det betyder at Taiwan bliver verdens mest omfattende trådløse område.

Den taiwanske regering har netop løftet sløret for en yderst ambitiøs plan, der skal gøre den kinesiske kapitalist-ø trådløs i den helt store stil.

Ti byer i Taiwan vil få et usynligt tæppe vævet sammen af trådløse lokalnet, også kendt som WLAN, og mobilstandarden GSM. Det er planen at begynde med de tre hovedbyer Taipei, Taichung og Kaoshiung næste år.

Når netværket er fuldt udbygget, regner regeringen med, at der vil være mindst 4 millioner mobilabonnenter, som vil benytte sig af nye dual-mode telefoner, der både fungerer på GSM og WLAN.

Taiwan havde 13,3 millioner fastnet-telefoner og 25 millioner mobiltelefoner i 2003.

3G er ikke nok

Projektet går under navnet M-Taiwan og skal arbejde for at udbrede både trådløst og almindeligt bredbånd i Taiwan. Det skal samtidig fungere som løftestang for landets elektronik-industri.

Der vil blive udviklet en række nye tjenester, der skal udnytte det faktum, at taiwanerne får adgang til bredbånd på farten. Det har allerede nu givet sig udslag i tv-produkter, musiktjenester med mere.

At bruge WLAN til dette frem for 3G-telefoni vil ikke alene blive billigere, det vil også øge båndbredden. Derfor kaldes denne del af projektet for IB3G ? Internet Beyond 3G.

I september præsenterede den amerikanske storby Philadelphia i staten Pennsylvania et lignende projekt, men M-Taiwan bliver både større og mere omfattende, da de enkelte byer bliver bundet sammen ved hjælp af GSM.

M-Taiwan kommer til at koste små 6,5 milliarder kroner mod Philadelphias godt 59 millioner kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network