Bauhaus beder om ekstra tålmodighed fra kunder efter hackerangreb

Den tyske byggehus-gigant Bauhaus blev søndag ramt af et hackerangreb, der har forårsaget lange leveringstider og forstoppelse i kundesupport-køen.

Artikel top billede

Den tyske byggemarkedskæde Bauhaus er blevet ramt af et hackerangreb. Det skriver virksomheden i en pressemeddelse på sin egen hjemmeside.

I meddelesen beskriver varehuset ikke flere indgående detaljer om angrebet, men fortæller, at det har givet virksomheden "udfordrede" it-systemer.

Ifølge Finans fortæller byggekædens administrerende direktør, Mads Jørgensen, at det er uvidst, hvor lang tidshorisont, der er på problemerne.

"Det er for tidligt at sige noget om, hvor lang tid vi skal bruge på at få systemerne fuldt tilbage. Vi kan også løbe ind i kapacitetsbegrænsninger på den korte bane ved den nøddrift, vi kører med vores it- og betalingssystemer, men indtil videre er vi heldigvis i stand til at holde varehusene åbent."

Konsekvensen af de it-problemerne er længere leveringstider til kunder.

Bauhaus melder desuden, at varehuse er åbent som sædvanlig, men beder om tålmodighed fra kunder, når de henvender sig til kædens kundesupport med opkald eller mails.

Bauhaus har endnu ikke et klart overblik over angrebet facon og omfang. Byggehus-giganten forventer dog at levere en mere detaljeret rapport over hackerangrebet senere i dag.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S