Bauhaus beder om ekstra tålmodighed fra kunder efter hackerangreb

Den tyske byggehus-gigant Bauhaus blev søndag ramt af et hackerangreb, der har forårsaget lange leveringstider og forstoppelse i kundesupport-køen.

Artikel top billede

Den tyske byggemarkedskæde Bauhaus er blevet ramt af et hackerangreb. Det skriver virksomheden i en pressemeddelse på sin egen hjemmeside.

I meddelesen beskriver varehuset ikke flere indgående detaljer om angrebet, men fortæller, at det har givet virksomheden "udfordrede" it-systemer.

Ifølge Finans fortæller byggekædens administrerende direktør, Mads Jørgensen, at det er uvidst, hvor lang tidshorisont, der er på problemerne.

"Det er for tidligt at sige noget om, hvor lang tid vi skal bruge på at få systemerne fuldt tilbage. Vi kan også løbe ind i kapacitetsbegrænsninger på den korte bane ved den nøddrift, vi kører med vores it- og betalingssystemer, men indtil videre er vi heldigvis i stand til at holde varehusene åbent."

Konsekvensen af de it-problemerne er længere leveringstider til kunder.

Bauhaus melder desuden, at varehuse er åbent som sædvanlig, men beder om tålmodighed fra kunder, når de henvender sig til kædens kundesupport med opkald eller mails.

Bauhaus har endnu ikke et klart overblik over angrebet facon og omfang. Byggehus-giganten forventer dog at levere en mere detaljeret rapport over hackerangrebet senere i dag.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S