Apples markedsposition skal undersøges i Tyskland

De tyske konkurrencemyndigheder vil se nærmere på Apples markedsposition på tværs af it-gigantens økosystem.

Artikel top billede

De tyske konkurrencemyndigheder har indledt en undersøgelse mod Apple.

Undersøgelsen skal se nærmere på Apples markedsposition på tværs af markedet.

Det skriver BBC.

Blandt andet vil de tyske konkurrencemyndigheder se nærmere på, om Apples Iphones og styresystemet IOS på tværs af flere markeder har skabt en dominerende markedsposition.

Derudover skal Apples App Store granskes nærmere blandt andet i forhold til "den obligatoriske brug af Apples eget købssystem i app'en og den 30 procents provision, der er forbundet med dette," lyder det.

Apples umiddelbare kommentar er, at selskabet ser frem til at "have en åben dialog" med de tyske konkurrencemyndigheder.

Lignende undersøgelse af Facebook, Amazon og Google har været sat i gang i Tyskland, efter en tysk konkurrencelov har givet mulighed for at sætte tidligere ind over for giganterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg