Aktiekursen steget næsten 620 procent siden Satya Nadella tog over: Microsofts markedsværdi runder for første gang to billioner dollar

Det tog Microsoft 33 år at nå en markedsværdi på den første billion dollar. Blot omkring to år senere runder selskabet nu en markedsværdi på to billioner dollar. Aktiekursen er steget næsten 620 procent, siden Satya Nadella overtog tømmerne fra Steve Ballmer for syv år siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har aldrig været flere penge værd, og for et selskab af dette størrelse siger det ikke så lidt.

Efter en pæn stigning i aktiekursen i de senere dage rundede selskabet således tirsdag nat en samlet markedsværdi på to billioner dollar.

Det svarer til totusind milliarder dollar eller en million millioner dollar.

Dermed bliver Microsoft det blot andet børsnoterede amerikanske selskab, der runder den svimlende grænse på to billioner dollar.

Det første var Apple, der rundede denne magiske grænse i august i fjor.

Microsofts aktiekurs - og altså dermed markedsværdi - er steget brat, siden Satya Nadella overtog ledelsen af selskabet i 2014 med det klare mål at omgøre det store software-selskab til et cloud-selskab.

Det er noget, der giver genlyd, når et selskab af Microsofts for alvor sætter kræfterne ind på en ny teknologi-platform, og Microsoft har da også i de senere år været blandt de mest toneangivende it-selskaber i den globale omstilling mod cloud-computing.

Samtidig er Microsoft den eneste af de store tech-giganter, som i de senere år ikke har været involveret i en eller anden form for opgør med konkurrence-myndigheder i enten EU eller USA (eller begge steder).

Den ro og stabilitet er noget, der smitter af på aktiekursen og markedets tro på et selskabs fremtid.

Siden Satya Nadella overtog tømmerne er Microsofts aktiekurs da også steget med næsten 620 procent.

Det er blot et par år siden, at Microsoft rundede en markedsværdi på en billion dollar.

Det siger lidt om selskabets eksplosive udvikling under Satya Nadella, at det altså tog Microsoft 33 år at nå en markedsværdi på den første billion dollar, men altså kun godt to år at nå den næste billion.

Selskabets markedsværdi er steget med 19 procent siden nytår, hvilket er mere end både Apple og Amazon, der ellers også er blandt de mest værdifulde selskaber i verden.

Amazon har for tiden en markedsværdi på 1,8 billioner dollar, mens Alphabet har en markedsværdi på omkring 1,6 billioner dollar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job