Marianne Dahl dropper sine bestyrelsesposter hos TDC og DFDS: Vil være upartisk i nyt job

Til den næste generalforsamling vil Marianne Dahl ikke genopstille til bestyrelsen hos TDC og DFDS, meddeler hun.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: Anne Mie Dreves / Anne Mie Dreves)

Den tidligere Microsoft-chef Mariane Dahl genopstiller ikke til bestyrelsen hos TDC og DFDS, når selskaberne næste gang afholder generalforsamling.

Det sker for at undgå interessekonfliktet i forbindelse med det nye job som partner i konsulentfirmaet Boston Consulting Group.

Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.

”For at sikre upartiskhed i mit nye job, vil jeg ikke søge genvalg til bestyrelserne for DFDS og TDC, og jeg vil samtidig tage en pause mellem Microsoft og BCG for at sikre teknologisk agnosticisme,” skriver Marianne Dahl.

Hun tiltrådte som bestyrelsesmedlem hos TDC i april 2020, mens hun har været en del af DFDS bestyrelse siden marts 2017.

Kritiseret for interessekonflikt

Da Marianne Dahl tiltrådte som bestyrelsesmedlem for TDC ved siden af sit job topjob hos Microsoft mødte det kritik hos en af Globalconnect, der er konkurrent til TDC.

Her mente topchefen Martin Lippert, der tidligere har været driftsdirektør hos TDC, at der var risiko for interessekonflikter.

"Jeg synes, der er problemstillinger forbundet med det, som man burde overveje nøje. Microsoft er ikke bare en kunde og leverandør – det er også en del af vores værdikæde," sagde Martin Lippert til it-mediet It-watch.

Farvel til Microsoft efter seks år

Marianne Dahl meddelte i begyndelsen af maj, at hun efter seks år stopper hos Microsoft, hvor hun både har været direktør for Microsoft Danmark og direktør for salg, marketing og operations i selskabets europæiske afdeling.

“Jeg har besluttet mig for at forlade Microsoft efter seks i sandheden transformative år,” skrev hun hun på LinkedIn.

Den første oktober bliver Marianne Dahl ny partner og managing director hos den danske afdeling af Boston Consulting Group, hvor hun bliver en del af selskabets partnergruppe på 15 personer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S