Marianne Dahl dropper sine bestyrelsesposter hos TDC og DFDS: Vil være upartisk i nyt job

Til den næste generalforsamling vil Marianne Dahl ikke genopstille til bestyrelsen hos TDC og DFDS, meddeler hun.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: Anne Mie Dreves / Anne Mie Dreves)

Den tidligere Microsoft-chef Mariane Dahl genopstiller ikke til bestyrelsen hos TDC og DFDS, når selskaberne næste gang afholder generalforsamling.

Det sker for at undgå interessekonfliktet i forbindelse med det nye job som partner i konsulentfirmaet Boston Consulting Group.

Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.

”For at sikre upartiskhed i mit nye job, vil jeg ikke søge genvalg til bestyrelserne for DFDS og TDC, og jeg vil samtidig tage en pause mellem Microsoft og BCG for at sikre teknologisk agnosticisme,” skriver Marianne Dahl.

Hun tiltrådte som bestyrelsesmedlem hos TDC i april 2020, mens hun har været en del af DFDS bestyrelse siden marts 2017.

Kritiseret for interessekonflikt

Da Marianne Dahl tiltrådte som bestyrelsesmedlem for TDC ved siden af sit job topjob hos Microsoft mødte det kritik hos en af Globalconnect, der er konkurrent til TDC.

Her mente topchefen Martin Lippert, der tidligere har været driftsdirektør hos TDC, at der var risiko for interessekonflikter.

"Jeg synes, der er problemstillinger forbundet med det, som man burde overveje nøje. Microsoft er ikke bare en kunde og leverandør – det er også en del af vores værdikæde," sagde Martin Lippert til it-mediet It-watch.

Farvel til Microsoft efter seks år

Marianne Dahl meddelte i begyndelsen af maj, at hun efter seks år stopper hos Microsoft, hvor hun både har været direktør for Microsoft Danmark og direktør for salg, marketing og operations i selskabets europæiske afdeling.

“Jeg har besluttet mig for at forlade Microsoft efter seks i sandheden transformative år,” skrev hun hun på LinkedIn.

Den første oktober bliver Marianne Dahl ny partner og managing director hos den danske afdeling af Boston Consulting Group, hvor hun bliver en del af selskabets partnergruppe på 15 personer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S