Oracle skal hjælpe kæmpe bank med at skære it-omkostninger ned med 21 milliarder kroner om året

Oracle og Deutsche Bank har indgået et flerårigt samarbejde, der skal munde ud i kæmpe besparelser i de årlige it-omkostninger. Transformationen forventes at løbe over de næste tre til fem år og indebærer blandt andet en privat cloud-løsning fra Oracle.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En af verdens største banker, Deutsche Bank, har indgået et flerårigt strategisk samarbejde med den amerikanske it-virksomhed Oracle.

Partnerskabet skal simplificere den tyske kæmpebanks it-landskab, være med til at skære omkring en tredjedel af bankens applikationer væk og lede til voldsomme besparelser i it-budgettet.

Den store omstilling forventes at løbe over de næste tre til fem år og fra 2022 føre til årlige it-besparelser på 2,8 milliarder euro svarende til næsten 21 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Aftalen indebærer, oplyser de to selskaber i en meddelelse, blandt andet at Deutsche Bank vil opgradere sine eksisterende databaser og migrere størstedelen af sit Oracle-databaselandskab til en private cloud-løsning hos Oracle.

Det bliver den største Oracle-baserede cloud-løsning til dato og skal give en dedikeret platform til at understøtte og skalere bankens eksisterende kritiske systemer og tjenester, lyder det.

"Vores samarbejde med Oracle om at modernisere vores databaser vil spille en vigtig rolle i vores samlede teknologitransformation," siger Bernd Leukert, Deutsche Banks CTO i en meddelelse.

Ifølge Reuters havde Deutsche Bank i 2020 it-omkostninger på 19,5 milliarder euro.

Som led i den store migrering og transformation er målet, at it-omkostningerne fra 2022 lyder på 16,7 milliarder euro.

Oracle og Deutsche Bank har også aftalt at danne et fælles innovationspartnerskab, der samler de to virksomheders udviklings- og teknologiteams for at undersøge potentialet indenfor datasikkerhed, blockchain, AI og analyser i forhold til at designe nye finansielle produkter og tjenester.

Banken vil trods samarbejdet med Oracle fortsætte med også at bruge SAP-teknologi.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse