Oracle skal hjælpe kæmpe bank med at skære it-omkostninger ned med 21 milliarder kroner om året

Oracle og Deutsche Bank har indgået et flerårigt samarbejde, der skal munde ud i kæmpe besparelser i de årlige it-omkostninger. Transformationen forventes at løbe over de næste tre til fem år og indebærer blandt andet en privat cloud-løsning fra Oracle.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En af verdens største banker, Deutsche Bank, har indgået et flerårigt strategisk samarbejde med den amerikanske it-virksomhed Oracle.

Partnerskabet skal simplificere den tyske kæmpebanks it-landskab, være med til at skære omkring en tredjedel af bankens applikationer væk og lede til voldsomme besparelser i it-budgettet.

Den store omstilling forventes at løbe over de næste tre til fem år og fra 2022 føre til årlige it-besparelser på 2,8 milliarder euro svarende til næsten 21 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Aftalen indebærer, oplyser de to selskaber i en meddelelse, blandt andet at Deutsche Bank vil opgradere sine eksisterende databaser og migrere størstedelen af sit Oracle-databaselandskab til en private cloud-løsning hos Oracle.

Det bliver den største Oracle-baserede cloud-løsning til dato og skal give en dedikeret platform til at understøtte og skalere bankens eksisterende kritiske systemer og tjenester, lyder det.

"Vores samarbejde med Oracle om at modernisere vores databaser vil spille en vigtig rolle i vores samlede teknologitransformation," siger Bernd Leukert, Deutsche Banks CTO i en meddelelse.

Ifølge Reuters havde Deutsche Bank i 2020 it-omkostninger på 19,5 milliarder euro.

Som led i den store migrering og transformation er målet, at it-omkostningerne fra 2022 lyder på 16,7 milliarder euro.

Oracle og Deutsche Bank har også aftalt at danne et fælles innovationspartnerskab, der samler de to virksomheders udviklings- og teknologiteams for at undersøge potentialet indenfor datasikkerhed, blockchain, AI og analyser i forhold til at designe nye finansielle produkter og tjenester.

Banken vil trods samarbejdet med Oracle fortsætte med også at bruge SAP-teknologi.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S