Jeff Bezos vil rejse ud i rummet - men ingen vil forsikre ham og hans rumrejsekammerater

Jeff Bezos og hans med-rumeventyrer har kun en måndes tid endnu, inden de letter fra Jordens overflade i en rumkapsel, og skal opleve himmelrummet udefra. Men ingen vil forsikre rumturisterne på turen.

Artikel top billede

Millardæren og en af klodens rigeste mennesker Jeff Bezos (kun engang imellem overgået af Elon Musk) står på kanten til at blive blandt de første rumturister i verdenshistorien, når han næste måned sender sig selv sammen med et hold ledsagere ud i det store mørke via sin rumstation Blue Origin.

Men som alle fornuftige rejsende må Bezos huske at forsikre sig inden.

Men det viser sig at være en udfordring. For endnu er der ikke nogen frosikringsselskaber, der er klar til at prisfastsætte risikoen for at miste Jeff Bezos eller de andre turister, der skal ledsage ham ud over Jordens atmosfære.

Det skriver Reuters.

Der er i forvejen et marked i forsikringsbranchen for at forsikre satellitter, raketter og andre ubemandede rumfartøjer. Men turen er endnu ikke kommet til rumturister i rummet.

”Rumturisme indebærer en betydelig risiko, men er ikke et problem, som livsforsikringsselskaber specifikt spørger om endnu, fordi det er så sjældent, at nogen rejser ud i rummet,” siger talsmand Michael Barry fra Insurance Information Institute (III).

Det er dog ikke ulovligt for rumstationen at sende rumpassagerer ud i det ydre rum, uden livsforsikringer eller skadesforsikringer.

Rumstationer som eksempelvis NASA køber generelt ikke dækning af erstatningsansvar, idet regeringslanceringer dybest set er forsikret af skatteydere.

NASA-astronauter er berettigede til regeringsbaserede livsforsikringsprogrammer, oplyer en NASA-talsmand i et mail-svar til mediet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job