Jubel efter grønt lys til videresalg af brugte Microsoft-licenser: "Vi brugte 14 dage på at udforme dokumentation til Magrethe Vestager, hvor vi gjorde opmærksom på Microsofts ufine metoder"

Med en lille tilføjelse til Microsofts produktvilkår fra juni 2021 har Microsoft nu fjernet et omstridt vilkår, der har tvunget kunderne til at beholde deres gamle Microsoft-licenser. "Microsoft er vendt på en tallerken, og der er nu igen åbnet helt op for, at kunderne kan sælge deres gamle ejerlicenser. Nu er det, som det var før. Det er vi selvfølgelig meget begejstrede for," siger Kenn Klein fra brokeren Klein Nordic.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan licensbroker forholder sig til, at Microsoft har fjernet vilkår, der tvang kunder til at beholder deres Microsoft-licenser
  • Forstå hvad det er Microsoft har ændret
  • Hvorfor Microsoft er vendt på en tallerken ifølge licensbroker
619
3:15 min
Ernest Hemingway ville vende sig i graven, hvis han blev sat til at læse softwarevirksomhedernes tusindvis af siders produktvilkår og licens-betingelser, der mere egner sig til akut søvnmedicin.

Men trods alenlange juridiske gloser og krumspring kan det faktisk nogle gange være mange penge værd at grave sig igennem dem.

Et sådan tilfælde kan være netop nu, som med et snuptag kan betyde en klækkelig milliongevinst for danske virksomheder, der ligger inder med ubrugte on premise-licenser.

Per 1. juni 2021 har Microsoft nemlig ændret en væsentlig paragraf i sine produktbetingelser.

Hold fast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S