Hvem er Danmarks bedste til it-sikkerhed? Nominer dig selv eller en kollega her til titlen som Årets CISO

Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed går på jagt efter Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige eller CISO. Nominer dig selv eller en kollega her - og mød juryen bag årets største sikkerhedspris.

Artikel top billede

Alt for mange virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder rammes hvert år af cyberangreb eller uforudsete læk af sensitive data.

De økonomiske og imagemæssige konsekvenser for den enkelte organisation eller virksomhed kan være ødelæggende. Men hele samfundet lider tab, når kunder og borgere mister tilliden til de digitale løsningers sikkerhed.

Derfor er der brug for mere fokus på it-sikkerhedsområdet i både det offentlige, i erhvervslivet og rent politisk. Og der er behov for at fremhæve de gode eksempler.

Og derfor leder Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed nu efter Årets CISO - den ansvarlige for it-sikkerhed, som i særlig grad har udmærket har udmærket sig med sit konkrete arbejde for at øge informationssikkerheden på sin arbejdsplads.

2021 er første gang prisen uddeles, og den er ikke knyttet til en bestemt titel eller funktion og alle relevante interesserede opfordres derfor til at ansøge.

Du kan læse mere om Årets CISO-prisen samt hvordan du nominerer dig selv her

En bredt sammensat jury

Prisen uddeles ved et arrangement på Børsen i København tirsdag d. 5. oktober hvor der desuden bliver rig mulighed for at netværke og lære af kandidaterne til titlen.

For at sikre en bred faglighed til at vurdere de indkomne nomineringer er juryen sammensat bredt med fokus på både sikkerhed og ledelse.

Årets jury, som vil gennemgå kandidaterne, består derfor i 2021 af følgende personer:

    • Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld

    • Jesper B. Hansen, bestyrelsesmedlem hos Rådet for Digital Sikkerhed

    • Anders Thomsen, markedsdirektør for Rådgivning og Videnservice hos Dansk Erhverv

    • Jens Myrup Pedersen, landstræner for Cyberlandsholdetog og professor ved Aalborg Universitet

    • Jørgen Bardenfleth, bestyrelsesformand Lyngsoe Systems, Impero, Dubex, Symbion m.fl.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network