Tele-topchefer: Der er brug for store ændringer i europæisk telelovgivning

Der er stærkt brug for, at hele den europæiske telelovgivning bliver fornyet. Den nuværende lovgivning er ‘fuldstændigt forældet’ og står i vejen for fremskridt, lyder det fra topchefer for flere af Europas største televirksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den europæiske telelovgning er totalt forældet og bør omformuleres og fornyes.

Sådan lyder det samstemmende fra flere topchefer for nogle af Europas største televirksomheder i et opråb, som de leverede mandag på Mobile World Congress, der i disse dage afvikles i Barcelona.

“Det lovgivningsmæssige rammeværk i Europa er totalt forældet. Lovgivningen i dag er baseret på netværk fra det forrige århundrede,” lyder kritikken således fra Jose-Maria Alvarez-Pallete, CEO for spanske Telefonica skriver Reuters.

Han bakkes op af Tim Hoettges, CEO for Deutsche Telekom.

Han mener, at det europæiske telemarked er ved at falde fra hinanden, fordi selskaberne reelt opererer med 27 forskellige lovgivninger - et for hvert EU-land.

Det er en kæmpe-barriere i en tid, hvor selskaberne udfordres af de nye messaging-tjenester som WhatsApp, Teams og lignende, som udnytter teleselskabernes netværk, men ikke investerer, mener han.

De europæiske teleselskaber er for tiden godt i gang med at investere milliarder af kroner i udbygning af 5G-netværk.

Ifølge Reuters er teleselskaberne meget opsatte på at få en del af disse investeringer hjem igen og undgå, at de ender i samme situation, som det var tilfældet med 4G.

4G kostede nemlig også milliarder af kroner og banede vejen for nye milliard-industrier og store selskaber inden for transport (som Uber), streaming (som Spotify), mad-levering og meget andet.

Og teleselskaberne mener, at de ikke fik nok ud af denne nye bølge, som deres investeringer åbnede for. Og den situation vil de undgå gentager sig med 5G.

“Vi er nødt til at vågne op. Vi er nødt til at finde et fair grundlag for vores industri, og vi har brug for store politikere, som kan formulere en vision for Europa,” siger Tim Hoettges.

Topcheferne opfordrer nu til øget samarbejde mellem teleselskaberne og regeringerne.

“Vi har teknologien og know-how, men der er spørgsmål, når det gælder lovgivning, konkurrence og finansiering,” siger Jose-Maria Alvarez-Pallete.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil