Russiske statshackere har haft adgang til bagdør i Nationalbanken i syv måneder

Nationalbanken blev ramt af det globale SolarWind-angreb. Russiske statshackere har haft adgang via en bagdør i syv måneder.

Artikel top billede

De formodede russiske stats-hackere, der stod bag SolarWind-angrebet, har haft adgang til Nationalbankens systemer via en bagdør i syv måneder.

Det viser en aktindsigt, som Version2 har fået om sagen.

SolarWind-angrebet fandt sted i slutningen af 2020 og bredte sig hurtigt en lang række organisationer og virksomheder verden over.

Det skete, da hackerne lykkedes med at plante fjendtlig kode i det amerikanske selskabs software. SolarWind står bag en meget udbredt løsning til blandt andet netværks- og applikationsovervågning.

Malwaren blev dernæst spredt, da SolarWind udsendte opdateringer ud til sine kunder - herunder Microsoft og mange andre.

Nationalbanken meddeler til Version2, at alle relevante systemer straks blev inddæmmet og analyseret, samt at der ikke er nogen tegn på, at angrebet ‘har haft reelle konsekvenser.’

Ifølge aktindsigten tyder alt da også alene på, at Nationalbanken alene har været ramt af en såkaldt Stage 1-kompromittering, som betyder, at hackerne alene via en kodestump har fået besked om, at bagdøren er klar til at blive åbnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen