Kombit dropper at finde ny leverandør til Aula: Indgår ny aftale med Netcompany efter flere måneders stridigheder

Efter måneders stridigheder og trusler om at finde ny leverandør er Kombit og Netcompany nået frem til en ny aftale om driften af skolernes intranet-system Aula. Dermed dropper Kombit sin tidligere trussel om at genudbyde systemet efter beskyldninger om, at Netcompany krævede mere for at drive systemet, end der oprindeligt var aftalt. En anklage Netcompany selv afviste.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om aftalen mellem Netcompany og Kombit
820
4:15 min
Måneders forhandlinger mellem Kombit og Netcompany er nu ved at være på plads.

Det sker efter uenighed om skolernes kommunikationsplatform Aula, der udløste massiv kritik fra kommunernes it-leverandør, som truede med at smide Netcompany på porten som leverandør til Aula.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S