Streaming: Vulkansk undergang og islandsk uhygge

Den helt nye Netflixproduktion Katla blander horror, katastrofestemning og folklore – og det tegner ganske lovende.

Artikel top billede

De seneste år har særligt Netflix – men i stigende grad også HBO – lagt flere kræfter i at producere indhold, der udspiller sig andre steder end 4den globale, engelsksprogede kulturelle motorvej.

Danske The Rain er et eksempel på, at det ikke altid går helt godt. Derimod er produktioner såsom norske Ragnarok og den nye islandske produktion Katla helt afgjort skridt i en mere interessant retning.

Katla foregår i den lille by Vík, der lider under et årelangt udbrud af den enorme vulkan Katla, som har efterladt alt gråt, trist og under et tykt lag aske.

Her dukker en pige pludselig op efter at have været forsvundet, siden vulkanen gik i udbrud. Hun burde efter al rimelighed være død, men det er hun altså ikke.

Andre oplever lignende uforklarlige hændelser, og noget er tilsyneladende blevet sluppet fri, der har ligger gemt under gletsjeren. Imens prøver forskere at finde ud af, hvad der er op og ned på det hele.

Katla er en mørk og dyster serie, der blander islandsk folklore om de underjordiske med horror og moderne katastrofestemning.

Det lover godt for kommende sæsoner, hvis serien klarer sig så pænt, at Netflix vælger at lade den fortsætte; det er der dog ikke meldt noget ud om endnu. Men med en IMDB-rating på helt acceptable 7,2 er det bestemt heller ikke umuligt.

Se traileren her.

Titel: Katla. Første sæson (otte afsnit) kan streames på Netflix

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job