Så mange danske it-virksomheder har modtaget corona-kompensation

Knap 100.000 virksomheder har modtaget over 33 milliarder kroner i kompensation. Ud af de danske virksomheder har i hvert fald knap 1.400 danske it-virksomheder og -konsulenthuse modtaget kompensation. Det viser en ny analyse fra Danmarks Statistik.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Svimlende beløb er blevet sendt fra den danske skattekasse og ind i erhvervslivet som akut nødhjælp til nødlidende virksomheder under corona-pandemien.

I alt har 98.500 reelt aktive virksomheder i 2020 modtaget 33,6 milliarder kroner i kompensation fra de tre største ordninger - kompensation for udgifter til løn, tabt omsætning og faste omkostninger.

Det viser en ny analyse fra Danmarks Statistik, dækkende perioden
9. marts 2020 til 28. februar 2021.

Her har Danmarks Statistik fundet frem til, at 1.391 virksomheder inden for branchen konsulentbistand vedrørende informationsteknologi har modtaget kompensation.

Branchen dækker over en bred kam af it-konsulentbistand og it-ydelser med KMD, Netcompany og NNIT, som de tre største virksomheder i en branche på samlet 6.939 aktive virksomheder.

Ifølge Danmarks Statistik har omkring 20 procent af it-virksomhederne i denne branchekode altså modtaget kompensation af den ene eller anden slags under corona-krisen.

Det gør branchen konsulentbistand vedrørende informationsteknologi til en af de 20 brancher, hvor flest virksomheder er kompenserede.

Her er hovedpointerne

Blandt de andre konklusioner fra analysen, finder vi, at det største kompensationsbeløb for alle kompenserede virksomheder er bevilget til lønkompensation. Det tegner sig for i alt 15,1 milliarder kroner ud af de samlede 33 milliarder kroner.

Der er bevilget 10 milliarder kroner til kompensation for faste omkostninger og 8,5 milliarder kroner til mistet omsætning til selvstændige.

Måske ikke helt overraskende topper blandt andet frisør-, restaurations-, hotel- og rejsebranchen statistikkerne over mest kompenserede.

I alt 20 procent af alle kompenserede virksomheder, kan Danmarks Statistik i øvrigt fortælle, er placeret i København. Københavnske virksomheder har samlet modtaget 10,2 milliarder kroner - i gennemsnit lidt over 500.000 per virksomhed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS