Det nordjyske BI-selskab Targit lander laveste overskud i tre år

Business Intelligence-virksomheden Targit kommer ud af 2020 med stagnerende bundlinje, men til gengæld stiger den tilbagevendende omsætning fra abonnementssalg med hele 76 procent. Få indblik i regnskabet her.

Artikel top billede

Business Intelligence-selskabet Targit er ude med nyt regnskab for 2020.

I data-industrien er man gået forholdsvist let henover corona forretningsmæssigt. Og flere BI-leverandører har oplevet hæftig fremgang grundet virksomhedernes tørsten efter data-knusere.

Men udviklingen ser ud til at være gået Targit en smule forbi.

Skønt virksomheden ikke beretter om særlige omstændigheder, der har påvirket årets resultater, så lander det seneste regnskab fra data-leverandøren på et overskud på 3,8 millioner kroner. Et tal der er faldet støt siden 2018, hvor overskuddet lød på 9,1 millioner kroner.

I regnskabet opgøres omsætningen ikke, men bruttofortjenesten lander på 59,5 millioner kroner. Det er omkring 4,5 millioner lavere end samme tal sidste år.

Selskabet oplyser dog i regnskabet, at den tilbagevendende omsætning fra SaaS-modellen steg med 73 procent i 2020. Samme tal steg med 63 procent i fjor.

Derved er Targit godt i gang med at transformere forretningen fra en licenbaseret model til en abonnementsbaseret model.

Driftsresultatet ligger i 2020 på 7,6 millioner kroner. Et tal, der er faldet og steget en del over de sidste fem år.

Targit melder, at årets resultat er som forventet, og at forventningerne til 2021 kommer til at lægge sig op ad resultatet for 2020.

Targit blev i 2019 kåret til den bedste BI-leverandør i Computerworld. I 2020 var virksomheden faldet til en niendeplads.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S