Finn Conradsen forlader Proløn efter seks år som direktør: Her er hans planer

Finn Conradsen har haft sidste arbejdsdag for Proløn, som han nåede at være direktør for i seks år. Han forlader selskabet efter, at Visma har samlet Visma Dataløn og det opkøbte Randers-selskab Proløn under samme ledelse. Han kommer dog ikke til at kede sig, lyder det fra afgående Finn Conradsen, der kan se tilbage på en lang karriere i it-branchen.

Artikel top billede

(Foto: Foto: PR/Lindskov Communication / Lindskov)

Efter Visma i sommeren 2019 købte Randers-selskabet Proløn, har Finn Conradsen nu haft sin sidste arbejdsdag for Proløn, som han nåede at være direktør for i mere end seks år.

Det sker efter, at Proløn nu er fusioneret sammen med Visma Dataløn, hvor Finn Conradsen i stedet blev salgs- og marketingdirektør.

Finn Conradsen, der har passeret de 60 år, siger dog ikke fuldstændig farvel til Proløn, som han fortsætter med at være en aktiv del af som bestyrelsesmedlem.

På Linkedin takker Finn Conradsen for nogle fantastiske år hos Proløn, som han nu synes er på "en ny, spændende rejse i en fantastisk virksomhed som Visma."

Får nok at se til

Samtidig gør han det klart, at han ikke trækker sig helt tilbage. Efter en karriere, der blandt andet har budt på stillinger hos Bankdata, Kommunedata og Mærsk Data i 90'erne og senere IBM, KMD og Proløn-direktør, har han nok at tage sig til, skriver han.

"Sidste år investerede jeg i softwarevirksomheden 2people, som laver hr-software til primært mindre og mellemstore virksomheder, og dem vil jeg nu bruge mere tid på. Samtidigt har jeg etableret mit eget firma, Gandalf & co., hvor jeg sælger konsulentydelser," lyder det fra Finn Conradsen via Linkedin.

"Og nå ja, så skal jeg også dyrke min lidenskab for cykling noget mere, og barnebarn nummer fire er på vej. Jeg kommer ikke til at kede mig. God sommer til jer alle," fortsætter han.

I spidsen for den nye konstellation, Visma Dataløn og Proløn, indsatte Visma i oktober 2020 direktør for Visma Dataløn, Karina Wellendorph.

Seneste regnskab hos selskabet viste blandt andet et overskud efter skat på hele 103,5 millioner kroner i 2020.

Visma udgøres i dag af Visma Enterprise, Visma dinero, Visma e-conomic, Visma DataLøn & Proløn, Visma Rating, Visma Software, Co3, Visma LogBuy, Admincontrol, Visma Consulting, IMS, Kapacity, Visma Digital Commerce og Visma Local Government, Temponizer, IT Minds og TIMEmSYSTEM.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S