USA og EU på vej med nye regler: Snart kan det blive lettere at fixe din smartphone, tablet og computer

Den amerikanske præsident Joe Biden og EU er på vej med nye såkaldte right-to-repair-regler, der kan tvinge elektronikproducenter til at lave produkter, som er lettere at fixe.

Artikel top billede

Det er velkendt, at nye tech-produkter som smartphones, tablets og bærbare computere bliver stadig sværere at reparere.

Men det kan nye såkaldt right to repair-regler i USA og EU snart ændre på.

Ifølge amerikanske Bloomberg er den amerikanske præsident Joe Biden på trapperne med et nyt såkaldt right-to-repair-direktiv, og EU-barsler ligeledes med regler, der skal sikre forbrugernes ret til at få fixet deres elektronikprodukter.

Bloomberg skriver, at det ventes, at de nye amerikanske regler helt specifikt kommer til at nævne mobiltelefon-producenter og leverandører til det amerikanske militær.

Kan gavne landbruget

Reglerne kan således både blive en fordel for både almindelige forbrugere og for erhvervslivet.

Ifølge Bloomberg ventes de nye amerikanske desuden at blive til gavn for landbruget, hvor landmænd i dag bruger store summer på reparation af blandt andet traktorer, som i stigende grad kræver, at der bruges proprietær værktøj, software og diagnostik-værktøjer i forbindelse med reparationen.

De nye amerikanske regler kommer efter, at EU også har indført en række regler, der betyder, at forbrugerleketronik som fjernsyn, køleskaber og vaskemaskiner skal kunne repareres i mindst 10 år.

Samtidig barsler EU med lignende regler, som blev stemt igennem EU-Parlamentet i november, der skal gælde for produkter som smartphones og bærbare computere.

De nye regler skal ikke alene gøre livet lettere for forbrugere, men de skal også sænke mængden af skadelig elektronikaffald.

Ifølge Bloomberg advarer producenter dog mod, at der er en risiko for, at tredjeparter kommer til at udføre reparationer, der er til fare for brugerne og ikke levere op til moderne miljø- og sikkerhedskrav.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S