USA og EU på vej med nye regler: Snart kan det blive lettere at fixe din smartphone, tablet og computer

Den amerikanske præsident Joe Biden og EU er på vej med nye såkaldte right-to-repair-regler, der kan tvinge elektronikproducenter til at lave produkter, som er lettere at fixe.

Artikel top billede

Det er velkendt, at nye tech-produkter som smartphones, tablets og bærbare computere bliver stadig sværere at reparere.

Men det kan nye såkaldt right to repair-regler i USA og EU snart ændre på.

Ifølge amerikanske Bloomberg er den amerikanske præsident Joe Biden på trapperne med et nyt såkaldt right-to-repair-direktiv, og EU-barsler ligeledes med regler, der skal sikre forbrugernes ret til at få fixet deres elektronikprodukter.

Bloomberg skriver, at det ventes, at de nye amerikanske regler helt specifikt kommer til at nævne mobiltelefon-producenter og leverandører til det amerikanske militær.

Kan gavne landbruget

Reglerne kan således både blive en fordel for både almindelige forbrugere og for erhvervslivet.

Ifølge Bloomberg ventes de nye amerikanske desuden at blive til gavn for landbruget, hvor landmænd i dag bruger store summer på reparation af blandt andet traktorer, som i stigende grad kræver, at der bruges proprietær værktøj, software og diagnostik-værktøjer i forbindelse med reparationen.

De nye amerikanske regler kommer efter, at EU også har indført en række regler, der betyder, at forbrugerleketronik som fjernsyn, køleskaber og vaskemaskiner skal kunne repareres i mindst 10 år.

Samtidig barsler EU med lignende regler, som blev stemt igennem EU-Parlamentet i november, der skal gælde for produkter som smartphones og bærbare computere.

De nye regler skal ikke alene gøre livet lettere for forbrugere, men de skal også sænke mængden af skadelig elektronikaffald.

Ifølge Bloomberg advarer producenter dog mod, at der er en risiko for, at tredjeparter kommer til at udføre reparationer, der er til fare for brugerne og ikke levere op til moderne miljø- og sikkerhedskrav.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect