Apple-stifter Steve Wozniak støtter ‘right-to-repair'-bevægelsen - som har Apple som hoved-fjende: Apple ville slet ikke have eksisteret uden

Apple ville slet ikke have eksisteret, hvis ikke med-stifter Steve Wozniak havde haft fri adgang til indsigt og teknologier. “Det er tid til at gøre det rigtige,” lyder det i fra ‘Woz,’ som bakker helt op om ‘right-to-repair’-bevægelsen. Se ham fortælle her.

Artikel top billede

Det skal være muligt for andre end blot autoriserede reparatører at reparere eksempelvis computere, telefoner og lignende.

Det mener Apple-stifter Stevve Wozniak, som i en video, som han har oploadet, giver sin fulde støtte til den såkaldte ‘right-to-repair’-bevægelse, som mener, at alle skal have adgang til reservedele, manualer og lignende.

“Vi ville ikke have haft Apple, hvis ikke jeg var vokset op i en meget åben teknologi-verden. Tiden er inde til at anerkende ‘right-to-repair,” lydet det fra Steve Wozniak.

Han grundlagde i 1970’erne Apple sammen med afdøde Steve Jobs.

“Da jeg grundlagde Apple kunne jeg aldrig i livet have råd til en teleprinter til input og output. De kostede lige så meget som to biler,” siger han.

Men da han dengang vidste, hvordan et fjernsyn virkede og havde adgang til manualer, kunne han bygge sin egen skærm med udgangpunkt i et fjernsyn. Det blev startskuddet til Apple.

“Jeg var ikke begrænset af noget, der holdt mig fra at bygge den computer. Det udsprang altsammen af, at det var muligt at kunne reparere og modificere tingene,” siger Steve Wozniak.

Det pudsige er, at netop Apple med sit relativt lukkede økosystem i dag for ‘right-to-repair’-bevægelsen står som en af de fremmeste eksponenter for det, som bevægelsen forsøger at bekæmpe.

Apple forsøger i dag da også ifølge BBC aktivt at bekæmpe lov-arbejde, som sigter mod at give retten til reparationer mere frie rammer.

“Selskaber modarbejder retten til at reparere, fordi det giver selskaberne magt og kontrol og alting. Men tiden er inde til at begynde at gøre det rigtige,” lyder det fra 70-årige Steve Wozniak.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S