Apple-stifter Steve Wozniak støtter ‘right-to-repair'-bevægelsen - som har Apple som hoved-fjende: Apple ville slet ikke have eksisteret uden

Apple ville slet ikke have eksisteret, hvis ikke med-stifter Steve Wozniak havde haft fri adgang til indsigt og teknologier. “Det er tid til at gøre det rigtige,” lyder det i fra ‘Woz,’ som bakker helt op om ‘right-to-repair’-bevægelsen. Se ham fortælle her.

Artikel top billede

Det skal være muligt for andre end blot autoriserede reparatører at reparere eksempelvis computere, telefoner og lignende.

Det mener Apple-stifter Stevve Wozniak, som i en video, som han har oploadet, giver sin fulde støtte til den såkaldte ‘right-to-repair’-bevægelse, som mener, at alle skal have adgang til reservedele, manualer og lignende.

“Vi ville ikke have haft Apple, hvis ikke jeg var vokset op i en meget åben teknologi-verden. Tiden er inde til at anerkende ‘right-to-repair,” lydet det fra Steve Wozniak.

Han grundlagde i 1970’erne Apple sammen med afdøde Steve Jobs.

“Da jeg grundlagde Apple kunne jeg aldrig i livet have råd til en teleprinter til input og output. De kostede lige så meget som to biler,” siger han.

Men da han dengang vidste, hvordan et fjernsyn virkede og havde adgang til manualer, kunne han bygge sin egen skærm med udgangpunkt i et fjernsyn. Det blev startskuddet til Apple.

“Jeg var ikke begrænset af noget, der holdt mig fra at bygge den computer. Det udsprang altsammen af, at det var muligt at kunne reparere og modificere tingene,” siger Steve Wozniak.

Det pudsige er, at netop Apple med sit relativt lukkede økosystem i dag for ‘right-to-repair’-bevægelsen står som en af de fremmeste eksponenter for det, som bevægelsen forsøger at bekæmpe.

Apple forsøger i dag da også ifølge BBC aktivt at bekæmpe lov-arbejde, som sigter mod at give retten til reparationer mere frie rammer.

“Selskaber modarbejder retten til at reparere, fordi det giver selskaberne magt og kontrol og alting. Men tiden er inde til at begynde at gøre det rigtige,” lyder det fra 70-årige Steve Wozniak.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S