Jeppe Hedaas plan efter exit fra direktør-posten i 7N: "Jeg skal op i de højere luftlag i et andet gear. På mine ældre dage passer det mig godt"

Interview: Jeppe Hedaa beholder alle sine aktier i 7N, selv om han nu fratræder som direktør for det lukrative selskab, som han i dag ejer godt 50 procent af. Og han vil fortsat vil være aktiv. "Jeg skal bare op i de højere luftlag i et andet gear. På mine ældre dage passer det mig godt," siger han.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i ejerforholdet af 7N efter direktørskifte
  • Hvordan Jeppe Hedaa har det med at give direktørrollen fra sig
  • Hvorfor han har taget beslutningen
762
4 min
Efter 23 år ved roret i 7N har Jeppe Hedaa valgt at takke af og sende kaptajnkasketten til selskabet videre.

Jeppe Hedaa indtager posten som bestyrelsesformand for 7N, som Preben Damgaard har indtil nu har haft.

Ny direktør har Jeppe Hedaa og 7N fundet internt, hvor det bliver den tidligere næstkommanderende, polske Sebastian Podlesny, der overtager styringen af selskabet, der har passeret en omsætning på en milliard kroner.

Overfor Computerworld gør Jeppe Hedaa det klart, at han trods direktørskiftet fastholder ejerskabet af 7N, som han i dag ejer over 50 procent af.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS