"Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

"Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

Artikel top billede

Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det.

Data er for eksempel åbenlyst vigtigt. Men hvis alle begynder at bygge deres egne database, så mister du kraften i det.

For os er målet at data skal bevæge sig frit i hele værdikæden. Data fra patienter og forretningen skal for eksempel være tilgængelige for forskerne.

Så udfordringen er at matche efterspørgslen på digitale løsninger - men også at sikre, at vi bliver indenfor en konsistent arkitektur. Og at der er adgang til data for de rigtigt.

Vi har bygget en moderne it-arkitektur som rygrad. Hvor vi er agile og så skabe rum for at forretningen kan innovere på toppen af den rygrad.

Vi taler mere og mere om "citizen innovation" eller om at skabe innovation ude i forretningen og i de enkelte markeder. Så vi arbejder med både at give muligheden, men også at fastholde kontrollen.

Anders Romare, CIO for Novo Nordisk

Hør mere om hvordan Anders og Novo arbejder med innovation, projekter og governance i denne podcast med Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT