"Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

"Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

Artikel top billede

Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det.

Data er for eksempel åbenlyst vigtigt. Men hvis alle begynder at bygge deres egne database, så mister du kraften i det.

For os er målet at data skal bevæge sig frit i hele værdikæden. Data fra patienter og forretningen skal for eksempel være tilgængelige for forskerne.

Så udfordringen er at matche efterspørgslen på digitale løsninger - men også at sikre, at vi bliver indenfor en konsistent arkitektur. Og at der er adgang til data for de rigtigt.

Vi har bygget en moderne it-arkitektur som rygrad. Hvor vi er agile og så skabe rum for at forretningen kan innovere på toppen af den rygrad.

Vi taler mere og mere om "citizen innovation" eller om at skabe innovation ude i forretningen og i de enkelte markeder. Så vi arbejder med både at give muligheden, men også at fastholde kontrollen.

Anders Romare, CIO for Novo Nordisk

Hør mere om hvordan Anders og Novo arbejder med innovation, projekter og governance i denne podcast med Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura