"Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

"Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

Artikel top billede

Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det.

Data er for eksempel åbenlyst vigtigt. Men hvis alle begynder at bygge deres egne database, så mister du kraften i det.

For os er målet at data skal bevæge sig frit i hele værdikæden. Data fra patienter og forretningen skal for eksempel være tilgængelige for forskerne.

Så udfordringen er at matche efterspørgslen på digitale løsninger - men også at sikre, at vi bliver indenfor en konsistent arkitektur. Og at der er adgang til data for de rigtigt.

Vi har bygget en moderne it-arkitektur som rygrad. Hvor vi er agile og så skabe rum for at forretningen kan innovere på toppen af den rygrad.

Vi taler mere og mere om "citizen innovation" eller om at skabe innovation ude i forretningen og i de enkelte markeder. Så vi arbejder med både at give muligheden, men også at fastholde kontrollen.

Anders Romare, CIO for Novo Nordisk

Hør mere om hvordan Anders og Novo arbejder med innovation, projekter og governance i denne podcast med Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job