"Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

"Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det."

Artikel top billede

Der er en meget stor lyst til at bruge digitale løsninger hos Novo Nordisk. Det er faktisk en del af CIO'ens udfordringer at sikre en vis form for kontrol med det.

Data er for eksempel åbenlyst vigtigt. Men hvis alle begynder at bygge deres egne database, så mister du kraften i det.

For os er målet at data skal bevæge sig frit i hele værdikæden. Data fra patienter og forretningen skal for eksempel være tilgængelige for forskerne.

Så udfordringen er at matche efterspørgslen på digitale løsninger - men også at sikre, at vi bliver indenfor en konsistent arkitektur. Og at der er adgang til data for de rigtigt.

Vi har bygget en moderne it-arkitektur som rygrad. Hvor vi er agile og så skabe rum for at forretningen kan innovere på toppen af den rygrad.

Vi taler mere og mere om "citizen innovation" eller om at skabe innovation ude i forretningen og i de enkelte markeder. Så vi arbejder med både at give muligheden, men også at fastholde kontrollen.

Anders Romare, CIO for Novo Nordisk

Hør mere om hvordan Anders og Novo arbejder med innovation, projekter og governance i denne podcast med Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest